19 April, 2023 - 22:08

«Άλωσε» την Νέα Φιλαδέλφεια ο εντυπωσιακός Παναθηναϊκός!

Πέρασε από τη Νέα Φιλαδέλφεια με καρδιά πρωταθλητή και πήρε προβάδισμα για τους τελικούς ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινες» έκαναν το μπρέικ στην έδρα της ΑΕΚ επικρατώντας 3-1 σετ και περιμένουν το Σάββατο (22/4) την «Ένωση» στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τον δεύτερο τελικό.

Πρώτη νίκη της ομάδας του Γιάννη Καλμαζίδη απέναντι σε αυτή του Γιουνούς Οτσάλ, καθώς σε τρία παιχνίδια μετρούσε ισάριθμες ήττες με πιο πρόσφατη εκείνη στον τελικό Κυπέλλου της Άρτας.

Εκρηκτική εκκίνηση στο πρώτο σετ από τον Παναθηναϊκό με την Χατζηευστρατιάδου και την Ανάε να δημιουργούν από νωρίς διαφορά ασφαλείας καθώς έφεραν το σκορ στο (7-14). Οι «πράσινες» συνέχισαν να είναι εξαιρετικές στο μπλοκ με την Γκρότους και την Ανθούλη να τελειώνουν επιτυχημένα τις επιθέσεις και να δίνουν με άνεση το σετ στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κάνοντας το 11-25.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερο σετ βελτιώνοντας εμφανώς υποδοχή και μπλοκ με το σκορ να είναι ισόπαλο μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυρες» πάτησαν γκάζι και με πρωταγωνίστρια την Νίζετιχ απάντησαν στον Παναθηναϊκό με εμφατικό τρόπο ισοφαρίζοντας σε 1-1 μετά το 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε τα διαδοχικά λάθη της ΑΕΚ και ξέφυγε από νωρίς στο σκορ με τέσσερις πόντους (3-7). Η Ανάε με την Παπαφωτίου λειτουργούσαν άψογα στην υποδοχή με αποτέλεσμα το «πράσινο» προβάδισμα να ανοίξει περισσότερο (6-14). Οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ δεν κατάφεραν να αντισταθούν στις διαθέσεις των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει στο +10 (11-21) και το προβάδισμα να πάει ξανά σε «πράσινα» χέρια. (15-25).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τετάρτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει βραχεία κεφαλή τριών πόντων (5-8). Η Νίζετιχ προσπάθησε να διατηρήσει την ΑΕΚ στο παιχνίδι όμως ένα μπλοκ της Ανθούλη και ένας άσσος της Γκρότες έφεραν την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη και πάλι μπροστά το σκορ σε κρίσιμο σημείο (15-18). Η ψυχραιμία που επέδειξαν οι παίκτριες του Παναθηναϊκό σε συνδυασμό με τις σπασμωδικές κινήσεις από μεριάς ΑΕΚ έδωσαν τη νίκη στο «τριφύλλι» με 20-25 για το τελικό 1-3.