• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

14 April, 2023 - 00:09

«Αυτοχειρία» η Γιουνάιτεντ, προβάδισμα Γιουβέντους, ισοπαλία στο Λεβερκούζεν

Με τρεις αναμέτρησεις ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δράση για το πρώτο σκέλος των προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σεβίλλη 2-2

Η Γιουνάιτεντ κρατούσε την νίκη στα χέρια της, αλλά τα δύο αυτογκόλ στο τέλος της κόστισαν και άφησαν τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς.

Ο Μαρσέλ Σάμπιτσερ ήταν ο πρωταγωνιστής των «κόκκινων διαβόλων» στο πρώτο 45λεπτο. Ο Αυστριακός φορ έπιασε από νωρίς δουλειά, εκμεταλλευόμενος τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 14', ο Φερνάντες του πέρασε εξαιρετική κάθετη και εκείνος άνοιξε το σκορ, ενώ επτά λεπτά μετά, οι «κόκκινοι διάβολοι» έφυγαν στην αντεπίθεση, την οποία τελείωσε με ακριβές τελείωμα.

Η ποιότητα και ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, όμως το αυτογκόλ του Μαλάσια στο 84' έκανε αγωνιώδη τα τελευταία λεπτά. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι χάρισαν δεύτερο αυτογκόλ, με τον Μαγκουάιρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2.

Γιουβέντους - Σπόρτινγκ 1-0

Στις λεπτομέρειες ήταν καλύτερη η Γιουβέντους, που πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο Τορίνο.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος, με τους «Μπιανκονέρι» να είναι ανώτεροι μέχρι το 25' και τους Πορτογάλους να ανεβάζουν ρυθμούς, αλλά καμία εστία δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν χάρι στο γκολ του Γκάτι στο 73'. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν απάντηση και η Γιουβέντους θα πάει με μικρό προβάδισμα στην Λισαβόνα.

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ 1-1

Μπάγερ και Ουνιόν αλληλοεξουδετερώθηκαν στο «BayArena» και θα παλέψουν για την πρόκριση στις Βρυξέλλες.

Πέντε προσπάθειες για την κάθε πλευρά στο πρώτο μέρος, με τους Βέλγους να φτάνουν πιο κοντά στο γκολ, βρίσκοντας, όμως, σε ετοιμότητα τον Χραντέτσκι.

Μετά την ανάπαυλα, οι «ασπιρίνες» πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά η Ουνιόν ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον συνήθη σκόρερ της, Βίκτορ Μπονιφάς. Οι γηπεδούχοι δεν αποθαρρύνθηκαν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 82' με τον Βιρτζ, με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.