27 October, 2023 - 00:44

«Κατοστάρα» η Μονακό στην Μακάμπι, πήρε το clasico η Ρεάλ!

Με «ξέσπασμα» από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα, η Μονακό σάρωσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ 107-79 στο Πριγκιπάτο για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 3-2, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ισραήλ στο 2-2 και με ένα ματς λιγότερο.

Οι Γάλλοι έφτασαν στο +14 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη με πολλά σερί σε τρίτη και τέταρτη περίοδο έφτασαν στο +30 και στο +32 κι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση στο +28.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Τζέιμς με 24, Ντιαλό με 18, Οκόμπο με 17 και Μπράουν με 11 πόντους. Για την «ομάδα του λαού», διασώθηκαν οι Κλίβελαντ και Λορέντζο Μπράουν με 14 πόντους.

Η Μονακό με πολλές επιθετικές επιλογές έφτασε στο 7-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως οι περιφερειακοί της Μακάμπι κι ισοφάρισαν σε 7-7. Ο Τζέιμς πρωτοστατούσε στο +4 που διατηρούσαν σε αυτό το διάστημα οι Μονεγάσκοι και με δικό του τρίποντο έφερε το 18-13 κι αμέσως αυτό του Μπλασονγκέιμ το 21-13 και πλέον η Μονακό διατηρούσε το +5 με +7 και με όλα αυτά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 27-23.

Οι Οκόμπο και Γουόκερ διατηρούσαν το +6 με +8 για τη Μονακό κι οι περιφερειακοί των Μονεγάσκων βοήθησαν σε ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων έφερε το 40-25 με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς. Με σερί 40, η Μακάμπι μείωσε 40-29, όμως οι Αμερικανοί του Σάσα Ομπράντοβιτς διατηρούσαν το +12 με +14 κι ο Μπράουν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο 52-38.

Οι Τζέιμς και Ντιαλό πρωταγωνίστησαν σε ένα 9-0 σερί στην έναρξη της τρίτης περιόδου που έφερε το 61-38. Με νέο σερί 6-0, τα ματς πήγε σο 67-40. Τα σερί συνεχίζονταν για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, οπότε με νέο 7-0 έφτασαν στο +30 τη διαφορά με πολλούς πρωταγωνιστές σε αυτό το σημείο. Οι Μπλοσονγκέιμ και Νίμπο πρωταγωνιστούσαν επιθετικά για τις δύο ομάδες και το τρίποντο του Γουόκερ έφερε το 85-57 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Οκόμπο έφερε το 90-61 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου κι ο Μπλοσονγκέιμ το 94-63 σε ένα ματς που όλοι περίμεναν την τυπική ολοκλήρωσή του. Ο Ζάιτεχ έφερε το +33, ήτοι τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, η Μακάμπι μείωσε με 5-0 σερί σε 96-68 και με διάφορα επιμέρους σκορ φτάσαμε στο τελικό 107-79

Η Ρεάλ έδωσε συνέχεια στην αήττητη εφετινή πορεία της, θριαμβεύοντας στο clasico της Euroleague και μένοντας μόνη στην κορυφή της κατάταξης.

Η ομάδα του Τσους Ματέο επικράτησε με 65-64 της Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη, για την 5η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, διευρύνοντας σε 5-0 το αήττητο ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους «μπλαουγκράνα» στην πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή ήττα τους και τρίτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τη Ρεάλ στη σεζόν 2023-24 σε όλες τις διοργανώσεις (είχαν προηγηθεί οι αποτυχίες σε ισπανικό πρωτάθλημα και Super Copa).

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν στο -14 (16-30 στο 14΄), απόρροια της αστοχίας τους από τα 6,75, γύρισαν τον... διακόπτη και με κυριαρχική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, αντίστοιχα, ξεφεύγοντας στο 30΄ με +10 (51-41).

Η Ρεάλ έδειξε στο 33΄ να καθαρίζει τον αγώνα (57-43), αλλά δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 1-11 από την Μπαρτσελόνα, που βρέθηκε στο 38΄ σε απόσταση αναπνοής (58-54). Ο Σατοράνσκι έφερε το ματς στα ίσια (59-59 στα 48΄΄ για τη λήξη), αλλά ο ίδιος εξελίχθηκε σε μοιραίο, καθώς στα 9΄΄ και ενώ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και πάλι, μετά το φάουλ του Ντεκ, μέτρησε 1/2 με το προβάδισμα να μένει στα χέρια της Ρεάλ (62-60). Ο Καμπάτσο διαμόρφωσε από την ίδια θέση το 63-60, με τον Σατοράνσκι να είναι και πάλι άστοχος σε προσπάθεια του από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και τον Χεζόνια να «κλειδώνει» τη νίκη της Ρεάλ με 2/2 βολές (65-61).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκάμπριελ Ντεκ με 20 πόντους, ενώ από την Μπαρτσελόνα πάλεψαν οι Γουίλι Ερναγκόμεθ (13π.) και Γιαν Βέσελι (12π., 10ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-30, 51-41, 65-64

«Έσπασε το ρόδι» η Άλμπα Βερολίνου

Με την παραγωγικότητα της να χτυπάει... κόκκινα στην τέταρτη περίοδο, η Άλμπα έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο στο Βερολίνο και έκανε «σεφτέ» στις νίκες στην εφετινή Euroleague. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 85-82 των Ιταλών, για την 5η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και τρίτη στο σύνολο.

Η Αρμάνι έδειξε να «καθαρίζει» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στα μισά της τρίτης περιόδου εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (45-55), στη οποία χάρισε τη μέγιστη τιμή της στο 32΄ (+12 (59-71). Ωστόσο, η Άλμπα βρήκε ρυθμό από τα 6,75, δεν λάθεψε όσες φορές βρέθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με αντεπίθεση διαρκείας πέτυχε την ανατροπή στα 24΄΄ για τη λήξη (84-82), χωρίς να αισθανθεί την πίεση της ιταλικής ομάδας μέχρι το τελικό 85-82.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γιοχάνες Τίμαν με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ η μεγάλη εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, όπως και αυτή του Σαβόν Σιλντς με 25 πόντους, δεν ήταν αρκετές για ένα «διπλό» της Αρμάνι.

H Παρτιζάν υπερασπίστηκε την έδρα της στο σερβικό ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών στη Euroleague και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-3. Με μεγάλη ανατροπή, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού με 88-86, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική, υποχρεώνοντας σε ήττα τον Γιάννη Σφαιρόπουλο στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «ερυθρόλευκων», που πλέον μετράνε τέσσερις ήττες και μάλιστα διαδοχικές στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Αλέκσα Αβράμοβιτς με 14 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Ζακ ΛεΝτέι. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Τζοελ Μπολομπόι με 16, ενώ ο «μοιραίος» Μίλος Τεόντοσιτς τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-42, 53-65, 88-86