11 November, 2023 - 19:05

«Πέρασε» από την Έδεσσα ο Ολυμπιακός

Σημαντική νίκη με 31-24 κόντρα στην Αερωπό Έδεσσας, εκτός έδρας, πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος συνέχισε με νέα επιτυχία στο πρώτο ματς μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν για την 7η αγωνιστική της Ηandball Premier.

Στην -παραδοσιακά- δύσκολη έδρα της Έδεσσας, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το στόχο τους και πρόσθεσαν άλλη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ διεύρυναν το αήττητο σερί που «τρέχουν» τη σεζόν 2023-24, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ο Ολυμπιακός, που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά τη διακοπή λόγω των Εθνικών ομάδων, ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και «καθάρισε» ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο (7-18).

Πιο αναλυτικά, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σούπερ εκκίνηση στο ματς, διότι στα πρώτα 10 λεπτά, επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους. Το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθούν με 7-1. Επιπλέον, με καλή λειτουργία στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, διατήρησαν ένα καλό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, αφού η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα τέσσερα γκολ. Μάλιστα, όταν ο Αερωπός μείωσε σε 11-6, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν «γκάζι» και ξέφυγαν με 17-7, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 11 τερμάτων (7-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο, Θρύλος συνέχισε σε υψηλό ρυθμό. Με γκολ των Σλαβούλιτσα και Παπαβασίλη, βρέθηκε μπροστά με 21-9. Αυτό το +12 ήταν το μεγαλύτερό του προβάδισμα στην αναμέτρηση, στο 33ο λεπτό. Ωστόσο, όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατέβαζαν «στροφές», ειδικά στην άμυνα, που δεν είχαν την ίδια απόδοση. Μετά το γκολ, του Τζηρά, στο 42ο λεπτό (15-25), οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στα έξι γκολ. Ο Τζηράς «χτύπησε» ξανά, για το 29-22, στο 54ο λεπτό, ενώ είχε δεχθεί λίγο νωρίτερα δίλεπτη ο Πασσιάς. Το γκολ του Τζίμπουλα, στο 59:39, διαμόρφωσε το τελικό 31-24 του Θρύλου στην Έδεσσα.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 4-9, 6-12, 7-16, 7-18 (ημχ.) 11-22, 14-24, 16-25, 20-27, 22-29, 24-31

Αερωπός Έδεσσας (Κωνσταντίνος Τούτσης): Αθανασίου, Κοντσάροφ 3, Τζούλης, Ρόμπης, Δούκας, Παπαγιάννης 3, Μπούτκαρης 1, Βέρεμτσουκ, Σαντσένκο 3, Ονουφριένκο 8, Κουκουτσίδης 1, Γάτσης 2, Παπαδόπουλος 1, Γιαννούσης 2, Μαρίνος, Τοτίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα 1, Τζίμπουλας 5, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής 1, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 3, Κάβτσιτς 4, Μιχαηλίδης

Διαιτητές: Γκόγκας-Σαχινόγλου, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 0/1-2/2