11 February, 2023 - 19:44

Έκανε την έκπληξη η Καρδίτσα και πήρε ανάσα!

Με δύο μεγάλα σερί στην τέταρτη περίοδο, η Καρδίτσα νίκησε 86-80 το Περιστέρι bwin στο «Γιάννης Μπουρούσης» της θεσσαλικής πόλης για τη 16η αγωνιστική της Basket League και με 3-13 ρεκόρ πήρε παράταση για την παραμονή στην κατηγορία και ίσως αφήσει τους «κυανοκίτρινους» εκτός τετράδας να περιμένουν πλέον τα αποτελέσματα ΑΕΚ και Προμηθέα.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν το προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως αυτοί του Νίκου Παπανικολόπουλου αρχικά με σερί 8-0 και, ση συνέχεια, με σερί 7-0 πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίοι των νικητών ήτα οι Γκάλινατ με 24, Πρίτζετ με 20 και Γκάβροσεκ με 17 πόντους, ενώ για τους «κυανοκίτρινους», ξεχώρισαν οι Μπίλαν με 17, Φραντσίσκο, Ντένμον με 13 και Ραντάνοφ, Χάμερ με 11 πόντους.

Το ματς
Οι ξένοι του Περιστερίου bwin έφεραν το 0-7 για τους «κυανοκίτρινους» στην αρχή της αναμέτρησης, όμως το 5-0 σερί της Καρδίτσας μείωσε στο -2. Η επιθτική υπεροπλία των παικτών του Βασίλη Σπανούλη διατηρούσε το +3 με +6 για τους φιλοξενούμενους στην πίεση των γηπεδούχων, όμως τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Θεσσαλών ισοφάρισαν 14-14. Με πρωτεργάτη τον Ντένμον, το Περιστέρι bwin έκανε σερί 6-0 και έφτασε στο 14-20 κι ο Χάμερ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 16-24.

Με πρωτεργάτη τον Γκάβροσεκ, η Καρδίτσα έκανε σερί 8-0 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και ισοφάρισε 24-24 στην κακή περιφερειακή άμυνα του Περιστερίου bwin. Τα περισσότερα ριμπάουντ των γηπεδούχων στα άστοχα σουτ των φιλοξενούμενων τους βοήθησαν να κάνουν ένα σερί 5-0 για το +3. Το Περιστέρι bwin απάντησε με σερί 4-0 για το +1 των «κυανοκίτρινων» και τα συνεχόμενα σερί εκατέρωθεν ενάλλασσαν το προβάδισμα. Ένα σερί 6-0 της Καρδίτσας έφερε το 41-36 για το 41-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Εβανς έφερε το +6 στην έναρξη της τρίτης περιόδου και ο Γκάβροσεκ έφερε το 48-42 για τους γηπεδούχους, όμως στο 50-46 τα συνεχόμενα εύστοχα μακριά σουτ των παικτών του «V-Span» έφεραν σερί 12-0 για το Περιστέρι bwin και το +8 με πρωταγωνιστή τον Μπίλαν επιθετικά σε αυτό το διάστημα. Με πρωταγωνιστή τον Πρίτζετ, η Καρδίτσα έκανε σερί 6-0 και μείωσε στο -2, όμως οι Χάμερ και Ντένμον έκαναν σερί 7-0 για το +9 και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ ολοκλήρωσε στο 60-67 το τριαντάλεπτο.

Ο Κασελάκης έφερε το 60-69 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Γκάβροσεκ βοήθησαν σε ένα σερί 8-0 της Καρδίτσας για το -1, όμως οι ψηλοί του Περιστερίου bwin διατηρούσαν το +2 με +4 για την ομάδα τους. Η Καρδίτσα απάντησε με σερί 5-0 για το +1 και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται με τις επιλογές των δύο ομάδων στις αντίπαλες ρακέτες. Εκεί, όμως ο Πρίτζετ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε σε ένα σερί 7-0 για το +6 των Θεσσαλών στο 1’07’’. Ο Ντένμον μείωσε 84-80 στα 56’’ και ο Πρίτζετ το 86-80 στο μισό λεπτό πριν τη λήξη, ο Χάμερ αστόχησε σε τρίποντο και δεν άλλαξε κάτι.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80