Μελισσουργός

29 January, 2022 - 01:30

Ίδρωσαν , κέρδισαν και πάτησαν 8άδα οι Βαυαροί

Η Μπάγερν υποδέχτηκε την Άλμπα Βερολίνου στο “Audi Dome” για την 23η αγωνιστική της Turkish Airlines Euroleague , με τους γηπεδούχους να επικρατούν στο γερμανικό ντέρμπι με 62-56.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με μικρό σκορ ,  οι κλειστές άμυνες και η αστοχία ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 26-24 υπέρ των Βαυαρών.

Με το ξεκίνημα του 2ου μέρους η Άλμπα ξαφνικά πραγματοποίησε ένα από τα γνωστά ξεσπάσματα που πετυχαίνει συχνά και με ένα επιμέρους σκορ 3-17 ανέβασε τη διαφορά στο +12 (29-41) στο 27’.  Οι γηπεδούχοι μετά το τάιμ άουτ του Αντρέα Τρινκιέρι πείσμωσαν ανέβασαν στροφές και μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά μείωσαν στους 3 πόντους (41-44) για να κλείσουν έτσι τη 3η περίοδο.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα τους κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν το προβάδισμα μέχρι και με 4 πόντους (53-49) στο 37’. Ο Λο μείωσε με lay-up στον 1 πόντο (53-52) 1:55 πριν τη λήξη για να έρθουν αρχικά ο Σίσκο με σουτ 2 πόντων και μετά ο Λούσιτς με τρίποντο και φάουλ ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 υπέρ των Βαυαρών ενώ απέμεναν 41 δευτερόλεπτα.

62-56 το τελικό σκορ με τη Μπάγερν ύστερα από αυτή τη δύσκολη νίκη να πατάει στην 8η θέση της Euroleague μετά από αρκετό καιρό με συνολικό ρεκόρ 11-11. Στην αντίπερα όχθη η Άλμπα γνώρισε την 16η ήττα της σε 21 αγώνες.

Ο Λούσιτς με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Μπάγερν για άλλο ένα παιχνίδι , ενώ Λο  και Σμιθ με 13 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν απ την Άλμπα.