Λάζαρος Γκουγιάννος

25 February, 2023 - 20:17

Αγχώθηκε αλλά πέρασε η Λυόν από το "Raymond Kopa"

Δύσκολη νίκη αλλά εντός προγράμματος πέτυχε η Λυόν στην έδρα της Ανζε με 1-3 και συνεχίζει την μάχη για το εισιτήριο στην Ευρώπη.

Πιο συγκεκριμένα, η Ανζε ξεκίνησε καλύτερα προσπαθώντας να βρει χώρους και να απειλήσει την εστία του Λόπες. Η Λυόν όμως σιγά σιγά ξεκίνησε να επιβάλει το ρυθμό της και άνοιξε το σκορ με τον Τιάγκο Μέντες στο 38'.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανζε δεν κατάφερε να συνεχίσει την καλή αρχή του πρώτου ημιχρόνου και δέχτηκε και δεύτερο τέρμα με τον Σαρ στο 80ο λεπτό. Βέβαια η Λυόν κλείστηκε πίσω και η Ανζε μείωσε στο 87' με τον Σιμα αλλά η Λυόν δεν άφησε ελπίδες ισοφάρισης και έτσι ο Μπαρκολα στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η Λυόν συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και ανέβηκε στην 8η θέση με 38 βαθμούς ενώ η Ανζε παραμένει στον πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς και πλέον το έργο παραμονής στην πρώτη κατηγορία φαίνεται σχεδόν αδύνατον.