14 May, 2023 - 21:54

Ανατροπή... για Champions League η Λειψία

Με μία απίθανη ανατροπή στο φινάλε και χάρη σε γκολ του Σομποσλάι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λειψία νίκησε 2-1 τη Βέρντερ στη "Red Bull Arena" και «αγκαλιάζει» την έξοδο στο Champions League της νέας περιόδου.

Οι «κόκκινοι ταύροι» ήταν ανώτεροι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και στιγμιαία πανηγύρισαν στο 66΄ το γκολ του Νκουνκού, το οποίο όμως ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR. Σαν να μην έφτανε αυτό, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπιτενκούρτ «σόκαρε» τους γηπεδούχους και έδωσε στη Βέρντερ το προβάδισμα.

Η Λειψία όμως πάλεψε ως το τέλος και δικαιώθηκε, χάρη σε δύο Ούγγρους: ο Ορμπαν ισοφάρισε στο 87΄ και στο 96΄ ο Σομποσλάι ολοκλήρωσε την ανατροπή, που διατηρεί την ομάδα του στην τρίτη θέση της κατάταξης, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του γερμανικού πρωταθλήματος.