Λάζαρος Γκουγιάννος

17 February, 2023 - 23:07

Ανατροπή που φωνάζει Ευρώπη για την Βααλβαικ

Η 23η αγωνιστική της Eredivisie ξεκίνησε με τον αγώνα ανάμεσα στην Βααλβαικ και την Φορτούνα Σιταρντ, εκεί που οι πρώτοι επικράτησαν με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ παθητικά και για τις δύο ομάδες ενώ ταυτόχρονα δεν έγιναν και σημαντικές ευκαιρίες. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό καθώς η φιλοξενούμενη Φορτούνα μπήκε με περισσότερη όρεξη και άνοιξε το σκορ με τον Γιλμάζ στο 49. Η Βααλβαικ όμως ήξερε ότι μια νίκη θα την έφτανε πιο κοντά σε μια από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη και έτσι ανέτρεψε το αποτέλεσμα, στην αρχή με τον Κράμερ στο 76' και στην συνέχεια με τον Λομπιτ στο 86'. Τέλος, την υπόθεση νίκη κλείδωσε ο Τζοφζεσον στο 90' με σουτ από κοντινή απόσταση.

Ανατροπή που τοποθετεί την Βααλβαικ στην 8η θέση με 29 βαθμούς, 4 βαθμούς κάτω από την 7η Ουτρέχτη, έχοντας φυσικά και ένα παιχνίδι παραπάνω. Η Φορτούνα Σιταρντ, βρισκόταν στην ίδια βαθμολογική κατάσταση με την Βααλβαικ και μετά την ήττα, παρέμεινε 10η με 26 βαθμούς.