• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

Αφεντικό του Γιουρόπα η Σεβίλλη, θέαμα στην Ρώμη

Ολοκληρώθηκε χθες η φάση των προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ με τις ρεβάνς των τεσσάρων ζευγαριών.

Σεβίλλη - Γιουβέντους και Ρόμα - Μπάγερ Λεβερκούζεν τα ζευγάρια των ημιτελικών.

Σεβίλλη - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0

Μπορεί στο πρωτάθλημα να διανύει κάκιστη σεζόν, αλλά στο Γιουρόπα Λιγκ η Σεβίλλη «μεταμορφώνεται». Στο χθεσινό ματς ήταν η ανώτερη ομάδα και κέρδισε εύκολα με 3-0 την Γιουνάιτεντ.

Το πρώτο γκολ ήρθε από μια λάθος συννενόηση των Ντε Χέα και Μαγκουάιρ, με τον Άγγλο αμυντικό να χάνει την μπάλα και τον Ελ-Νεσύρι να ανοίγει το σκορ στο 8'. Οι Σεβιλλιάνοι βρήκαν ξανά δίχτυα στο 42', αλλά το γκολ του Οκάμπος ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η κυριαρχία των Ισπανών ήταν καταλυτική. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του, ο Μπαλντέ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του και στο 81', ο Ελ-Νεσύρι έγραψε το τελικό 3-0 με δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Σπόρτινγκ - Γιουβέντους 1-1

Σπόρτινγκ και Γιουβέντους αλληλοεξουδετερώθηκαν στην Λισαβόνα, αλλά οι Ιταλοί πήραν την πρόκριση χάρι στο 1-0 του Τορίνο.

Οι «Μπιανκονέρι» προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ραμπιό, αλλά τα «λιοντάρια» απάντησαν στο 20', με τον Έντουαρντ να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα.

Οι Πορτογάλοι ήταν εμφανώς η καλύτερη ομάδα καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν μπόρεσαν, όμως, να μετατρέψουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ, έχοντας και δοκάρι. Η Γιουβέντους, από την άλλη, αμύνθηκε σθεναρά και προστάτεψε το προβάδισμα του πρώτου αγώνα.

Ρόμα - Φέγενορντ 4-1 (παράταση)

Ματσάρα στο «Ολίμπικο» με τους Ρωμαίους να κάμπτουν την αντίσταση της Φέγενορντ και να παίρνουν την πολυπόθητη πρόκριση στην παράταση.

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος, με την δράση να ανεβαίνει στο δεύτερο μέρος, όπου οι «Τζιαλορόσι» πάτησαν γκάζι και έβαλαν τους Ολλανδούς στα καρέ τους. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο Παϊξαο στο 80', απαντώντας στο γκολ του Σπινατσόλα στο 60'.

Οι παίκτες του Μουρίνιο δεν τα παράτησαν και στο 89' το τέρμα του Ντιμπάλα έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» την πρόκριση, με τα γκολ των Ελ-Σαράουι και Πελεγκρίνι στο 101' και το 109' αντίστοιχα.

Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4

Εύκολο έργο είχαν οι «Ασπιρίνες» στο Βέλγιο, συντρίβοντας με 1-4 την Ουνιόν.

Η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο μπήκε φουριόζα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Ντϊαμπί, ενώ ο Μπέικερ έκανε το 0-2 στο 37'.

Στο 60', ο Φριμπόνγκ έκανε το 0-3 για να ακολουθήσει η απάντηση των Βέλγων με τον Τέρχο τέσσερα λεπτά μετά. Ήταν όμως πολύ αργά για αυτούς και ο Χόγιεκ έγραψε το τελικό 1-4 στο 79'.