3 February, 2023 - 23:03

Βασιλιάς στο φρούριό του ο Θρύλος!

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός στο κατάμεστο ΣΕΦ απέναντι στην Αναντολού Εφές με 76-70, παίρνοντας εκδίκηση για τον περυσινό του χαμένο ημιτελικό στο Final-4  του Βελιγραδίου.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας που παρατάχθηκαν για ακόμη ένα αγώνα χωρίς τους τραυματίες Σλούκα και Πίτερς έκαναν κατάθεση ψυχής και έχοντας σε τρομερή βραδιά τους Σάσα Βεζένκοφ και Μιχάλη Λούντζη (σ.σ. που πέτυχε ρεκόρ σκοραρίσματος στην Ευρωλίγκα με 13 πόντους, παίζοντας και καταπληκτική άμυνα πάνω στον Λάρκιν) καθάρισε σαν .. αυγό την περυσινή Πρωταθλήτρια Ευρώπης και παρέμεινε ακλόνητος στην κορυφή με ρεκόρ 16-7

Με «όπλο» την γρανιτένια τους και πολύ πιεστική άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν εξαιρετικά στο ματς. Με τον Φαλ να ηγείται στο σκοράρισμα με 8 πόντους και συμπαραστάτη του τον Βεζένκοφ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-13.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαρτζώκας προχώρησε ροτέισον και ο Ολυμπιακός βρήκε τον πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μιχάλη Λούντζη! Με 11 πόντους  και 3/3 τρίποντα,  εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και την οργάνωση του παιχνιδιού, ο 24χρονος γκαρντ αναδείχθηκε σε καθοριστικό παράγοντα στο ματς και μαζί με τους ΜακΚίσικ και Μπλακ έδωσε ώθηση για το 40-25 του 18’  πριν το 41-31 του πρώτου μέρους.

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να παίρνει φωτιά και άξιους συμπαραστάτες τους Λούντζη και Μπλακ, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους (56-43), για να ακολουθήσουν 7 πόντους τους Μπράιαντ και 2 βολές του Ντάνστον για το 59-52 της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-58 στο 32’, όμως … λογάριαζαν χωρίς τον Σάσα Βεζένκοφ, που με συνεχόμενα καλάθια έδωσε αέρα 9 πόντων για το 70-61 στο 37’ «κλειδώνοντας» την σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-31, 59-52, 76-70