25 January, 2023 - 01:10

Γκέλα για Μπάγερν,διαστημική Βόλφσμπουργκ!

Γερμανία 17η Αγωνιστική

• Μπάγερν - Κολωνία 1-1 (90' Κίμιχ / 4' Σκιρί)

Ακόμα ψάχνει την πρώτη της νίκη μέσα στο 2023 η Μπάγερν Μονάχου, αφού ούτε τώρα μπόρεσε να νικήσει και έμεινε στο 1-1 με την Κολωνία. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τους Βαυαρούς μόλις στο 4' με τον Σκίρι. ο οποίος άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ. Η Κολωνία φυσιολογικά κλείστηκε πίσω και περίμενε τους γηπεδούχους. Αυτοί δεν έβρισκαν αντίδραση για ολική ανατροπή, αλλά τουλάχιστον βρήκαν γκολ ισοφάρισης στο 90' με όμορφο σουτ του Κίμιχ.

• Χέρτα - Βόλφσμπουργκ 0-5 (4' Σβάνμπεργκ, 31' πέν. Άρνολντ, 34' Βιντ, 72' Μπακού, 86' Μαρμούς)

Έκτη σερί νίκη πανηγύρισε η Βόλφσμπουργκ και πάλι με εμφατικό τρόπο, νικώντας αυτή τη φορά την Χέρτα μέσα στο Βερολίνο με 0-5. Σε αυτά τα 6 παιχνίδια οι λύκοι έχουν σκοράρει 22 γκολ και έχουν δεχθεί μόλις 1! Η ομάδα του Κόβατς άνοιξε το σκορ στο 4' με τον Σβάνμπεργκ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε να νικάει με 0-3, με πέναλτι του Άρνολντ και γκολ του Δανού Βίντ. Στο 2ο ημίχρονο, ο εξαιρετικός φέτος Μπακού έκανε το 0-4 στο 72' και στο 86' ο Μαρμούς έγραψε το τελικό 0-5.

• Χόφενχαϊμ - Στουτγκάρδη 2-2 (11', 90+4' Κράμαριτς / 45+5' Γκιρασί, 77' Έντο)

Η Στουτγκάρδη πήγε να πάρει διπλό ανάσα μέσα στην έδρα της Χοφενχάιμ, αλλά ο Κράμαριτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 94' και πάγωσε τους φιλοξενούμενους σε νεκρό χρόνο. Ο Κροάτης άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, η Στουτγκάρδη έβγαλε αντίδραση και γύρισε το παιχνίδι με τον Γκιρασί, που σκόραρε στο 45' και στην επανάληψη με τον Έντο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα τεράστιο βαθμολογικά παιχνίδι.