8 January, 2023 - 21:13

Διαστημικός Ολυμπιακός συνέτριψε την ΑΕΚ με 111-71!

Ένας Θρύλος να τον πιεις στο ποτήρι. Ένας διαστημικός Ολυμπιακός, διέλυσε την ΑΕΚ με 40 πόντους διαφορά (111-71) και πήρε άλλη μία νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα. Της έδωσε και κατάλαβε, με τον Αϊζάια Κάνααν να είναι απολαυστικός και να τελειώνει το ματς με 24 πόντους, έχοντας 8/11 τρίποντα!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και καθόλου καλές άμυνες. Και το δείχνει και το σκορ (31-27). Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό με τα δύο τρίποντα του Κάνααν για το 6-2, ενώ ακολούθησαν με τον ίδιο τρόπο Παπανικολάου και Ουόκαπ για το 12-9. Ο Βεζένκοβ έκανε το σκορ 17-9, αλλά ακολούθησε ένα κακό διάστημα για τον Ολυμπιακό που επέτρεψε στην ΑΕΚ να μειώσει στον πόντο με το τρίποντο του Φρέιζερ για το 0-7 σερί. Σκόραραν ακόμη Λούντζης και Φαλ για το 21-16, ο Παπανικολάου με τρίποντο έφερε το σκορ στο 28-22 και το δεκάλεπτο έκλεισε με 31-27 με τρεις πόντους από τον Βεζένκοβ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και αυτομάτως η διαφορά ανέβηκε. Ο Μπολομπόι με 4 πόντους και ο Σλούκας με τρίποντο έκαναν το 38-31, με τον Έλληνα γκαρντ να είναι εξαιρετικός. Ο Λούντζης και ο Λαρεντζάκης με δύο σερί τρίποντα έφεραν το σκορ στο 44-35 και ο Σλούκας ανέβασε, με τον ίδιο τρόπο, τη διαφορά στο +12 (47-35). Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε 8 διαδοχικούς πόντους, μιας και ακολούθησαν δύο εύστοχα σουτ, ένα δίποντο και ένα τρίποντο, από ασίστ του Πάπας, για το 52-37. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ ευστόχησε στις βολές για το +17 (54-37), ενώ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά και στους 20, με το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 57-37. Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε στο 60-38 με το νέο τρίποντο του Λαρεντζάκη μετά από υπέροχη ομαδική συνεργασία.

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός και στο τρίτο δεκάλεπτο. Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με τον Κάνααν να κάνει μεγάλο παιχνίδι και να έχει 7/9 τρίποντο, εκτόξευσε τη διαφορά και πάνω από τους 30 πόντους! Ρεσιτάλ. Μόνο σε αυτό το δεκάλεπτο έβαλε 4 τρίποντα, 3 στην... αρχή, κάνοντας το σκορ 76-45 και ένα λίγο πριν το τέλος για το 88-56. Είχαν μεσολαβήσει 4 πόντοι του Βεζένκοβ και ένα λέι απ του Λούντζη, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +30 (88-58)

Ο Πίτερς σημείωσε 4 μαζεμένους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο για το 92-58. Προφανώς και είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Κάνααν ευστόχησε ξανά σε τρίποντο για το 97-62 με 8/10 τρίποντα! Ρεσιτάλ από τον Αμερικανό γκαρντ, με τον Λούντζη να υπογράφει την 100άρα για το 100-65. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και ο Πάπας με καλάθι και φάουλ έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 40 (106-65). Τελικό σκορ, 111-71 με το τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71