19 February, 2023 - 17:45

Διπλό παραμονής για την Εσπανιόλ

Στο «Μαρτίνεζ Βαλέρο», η Εσπανιόλ πήρε μια πολύτιμη νίκη, κερδίζοντας με 0-1 την Έλτσε.

Στο πρώτο μέρος, η Έλτσε ήταν καλύτερη και απείλησε τέσσερις φορές την αντίπαλη εστία, όμως, ο Πατσέκο ήταν σε ετοιμότητα σε όλες τις περιπτώσεις. Το παιχνίδι ήταν πιο μοιρασμένο στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το 81ο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της δεύτερης κίτρινης του Καρμόνα. Η Εσπανιόλ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και σκόραρε με τον Σέρτζι Ντάρντερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, φεύγοντας με τους τρεις πόντους.

Με την νίκη αυτή, η Εσπανιόλ ανέβηκε στην 13η θέση και τους 24 βαθμούς. Αντιθέτως, η Έλτσε παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και χρειάζεται πλέον ένα θαύμα για να μείνει στην κατηγορία.