28 January, 2023 - 19:22

Δυσκολεύτηκε ο Προμηθέας

Σε ένα δραματικό ματς στα τελευταία λεπτά, ο Προμηθέας νίκησε τον Κολοσσό 80-76 στο «Δημήτρης Τόφαλος» για τη 14η αγωνιστική της Basket League και μπήκε την προνομιούχο οκτάδα της βαθμολογίας.

Με πρωταγωνιστή τον Χογκ, ο Προμηθέας έφτασε στο 7-2 στην αρχή της αναμέτρησης και οι ξένοι των Πατρινών διατηρούσαν το +1 με +3 για τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου σε ένα κακό ματς με πολλή αστοχία και το τρίποντο του Μορέιρα ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-12.

Το προβάδισμα εναλλασσόταν στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως εκεί ο Τόμασον πήρε «φωτιά» κι οδήγησε σε 15-0 σερί τους γηπεδούχους με συμπρωταγωνιστή τον Ντάνγκουμπιτς και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +12 με την ευστοχία από την περιφέρεια και τους πολλούς αιφνιδιασμούς που έφερναν τα πολλά ριμπάουντ των γηπεδούχων. Το τρίποντο του Τόμασον έφερε το +13 και αυτό του Ντάνγκουμπιτς το +14 και, με τη διαφορά να κυμαίνεται στο +12 με +14, ο Τόμασον έφερε το 46-32 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχε 23 ριμπάουντ και 12 ασίστ και οι φιλοξενούμενοι 20 ριμπάουντ.

Το τρίποντο του Κουλμπόκα έφερε το +17 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως ένα «κρεσέντο» του Τζέιμς μείωσε στο -13 και στο -12, έχοντας αναλάβει το σκοράρισμα εξ ολοκλήρου για τους Ροδίτες σε αυτό το διάστημα. Οι Αμερικανοί του Προμηθέα έφεραν το +16 και το +17 με τα περιφερειακά σουτ και του Ντάνγκουμπιτς έφερε το +19 με το σερί των Πατρινών να φτάνει στο 5-0. Ο Κολοσσός βρήκε τις λύσεις για ένα σερί 6-0 και το -13 και ο Κόφι έφερε το 60-49 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Κόντιτ έφερε το +13 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Γιαννόπουλου έφεραν το -3 για τους «θαλασσί», που μπήκαν για τα καλά στο ματς. Ο Χατζηδάκης μείωσε σε 66-65, με το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο να έχει φτάσει στο 6-16 για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, που είχαν βελτιώσει τα ποσοστά τους στα περιφερειακά σουτ και είχε φτάσει τα 39 ριμπάουντ και τις 18 ασίστ, φεύγοντας σε γρήγορες επιθέσεις.

Οι Πατρινοί έβρισκαν τις λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και διατηρούσαν το +1 με +3 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ο Ντίξον έδωσε προβάδισμα 72-71 στα 2’’ πριν τη λήξη, όμως απάντησε ο Κάουαν με έμμεσο τρίποντο για το 74-72 στο 1’07’’. Ο Ντίξον αστόχησε σε τρίποντο και ο Κόντιτ έκανε το 76-72 στα 48’’. Ο Κόφι έκανε το 76-74 στα 27’’ και ο Κόντιτ το 78-74 στα 21’’. Ο Κατσίβελης αστόχησε σε τρίποντο στα 14’’, όμως ο Κόφι κέρδισε φάουλ στα 10’’ και με δύο βολές μείωσε σε 78-76. Ο Κατσίβελης έκανε φάουλ στον Κουλμπόκα και ο Λιθουανός με δύο βολές έκανε το 80-86 στα 8’’. Ο Κατσίβελης αστόχησε σε νέο τρίποντο και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη.