26 November, 2023 - 17:46

Επανήλθαν στην κορυφή τα Χανιά, λύγισαν με 2-0 το Αιγάλεω

Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για τα Χανιά! Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 2-0 του Αιγάλεω, για να βρεθεί εκ νέου στο +2 από την Athens Kallithea.

Οι Κρητικοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα και έφτιαξαν αρκετές φάσεις για να προηγηθούν, αλλά δεν τα κατάφεραν ως το ημίχρονο. Παρόλα αυτά, ανέβασαν το τέμπο και ο Μάναλης στο 60ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Τσέλιο στο 86’ να καθαρίζει το ματς για τους γηπεδούχους.

Την ευκαιρία να πάρει την πρώτη της νίκη και να... ανασάνει έχασε η Παναχαϊκή. Και αυτό διότι οι Πατρινοί προηγήθηκαν στο 66’ με τον Αποστολόπουλο και έδειχναν πως θα λύγιζαν τον Διαγόρα. Ωστόσο, οι Ροδίτες κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στα χασομέρια, αφού στο 90’+8’ ο Μανιάς έγραψε το 1-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ηλιούπολη και ο Γιούχτας έμειναν στο 0-0 και πήραν από έναν σημαντικό βαθμό στον στόχο της αποφυγής του υποβιβασμού.

Σπουδαίες νίκες για Μακεδονικό και Αναγέννηση Καρδίτσας, αφού κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1 και 2-0 αντίστοιχα των Απόλλωνα Πόντου και Νίκης Βόλου.