Γρηγόρης Καρυώτης

29 April, 2023 - 21:15

Επικράτηση του ΟΦΗ στο άτυπο ντέρμπι κορυφής με τον Ατρόμητο!

Ο Ατρόμητος υποδέχθηκε τον ΟΦΗ σε ένα άτυπο ντέρμπι κορυφής, για τη 5η αγωνιστική των Playaouts της Stoiximan Super League 1. Του Γρηγόρη ΚαρυώτηΣτο πρώτο μέρος ο Ατρόμητος έδειχνε να πατάει καλύτερα από τους Κρητικούς στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 1' έκανε τη πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τους Περιστεριότες να ζητούν πέναλτι σε πιθανό χέρι αμυντικού του ΟΦΗ έπειτα απο σουτ του Αγκιμπού Καμαρά. Ο ΟΦΗ όμως ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν έφυγε σε αντεπίθεση και ο Ντικό τροφοδώτησε σωστά το Ντιουσέ για να κεραυνοβωλήσει το Γιαννιώτη εντός περιοχής και να κάνει το 0-1 μόλις στο 8'.  Στο 15' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με το Ρομπάϊ να εκτελεί εύστοχα και να κερδίζει το Μαντά (που έπεσε σωστά), ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 16'. Στο 27' λάθος του Γιαννιώτη μέσα στη περιοχή του που καταλάθος τροφωδότησε το Μεγιάδο και ο επιθετικός των Κρητικών έκανε εύκολα το 1-2, για να βάλει εκ νέου την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 36' αυτογκόλ για τον ΟΦΗ, με το Βούρο να στέλνει καταλάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά απο γύρισμα του Κεσρίδα στη μεγάλη περιοχή των Κρητικών, κάνοντας το 2-2 για τους Περιστεριώτες. Οι ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες με 2-2 στα αποδυτήρια μετά και τη λήξη του 1' λεπτού καθυστερήσεων, που υπέδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης κύριος Τζοβάρας.Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ ήταν αυτός που πάτησε δυνατότερα στον αγωνιστικό χώρο και επισκεύθηκε για πρώτος τη περιοχή του Ατρομήτου, χωρίς όμως να καταφέρει να αξιοποιήσει την ευκαιρία. Τεράστεια ευκαιρία για τον Ατρόμητητο στο 62' να πάρει κεφάλι στο σκορ, με το Κλωναρίδη να βρίσκετε απένατι στο Μαντά εντός περιοχής όμως αστόχησε και δε κατάφερε να κάνει το 3-2. Στο 66' ο ΟΦΗ θα πάρει για τρίτη φορά κεφάλι στο σκορ, με το Λάρσον να σκάβει για το Ντικό κι εκείνος να κερδίζει το Γιαννιώτη για να κάνει το 2-3.  Στο 85' ο Μαυρομάτης δε κατάφερε εντός μεγάλης περιοχής να κερδίσει το Μαντά, για να ισοφαρίσει σε 3-3 για τον Ατρόμητο. Στο 90'+3' μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο να ισοφαρίσει σε 3-3, με το Ντε Μπόκ. Έπειτα από τρία λεπτά καθυστερήσεις χωρίς να αλλάξει κάτι, ο κύριος Τζοβάρας σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης, που βρήκε μεγάλους νικητές τους Κρητικούς. Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:Ατρόμητος:(Κόλμαν) Γιαννιώτης (c), Κεσρίδα, Χατζησαίας, Μαυρομάτης, Ντε Μπόκ, Γκονζάλεθ (Οικονομίδης 83'), Έρλινγκμαρκ(Φρί Τζόνσον 72'), Α. Καμαρά (Κιάταρσον 90'+1'), Κωτσόπουλος(Τζαβίδας 72'), Ρομπάϊ (Τζαβάρας 90'+1'), ΚλωναρίδηςΟΦΗ:(Νταμπράουσκας) Μαντάς, Λάρσον (Μαρινάκης 90'), Τοράρισον, Βούρος (c), Διαμαντής, Πασαλίδης, Μεγιάδο, Ντιουσέ (Περέα 84'), Μπάκιτς(Νέϊρα 76'), Φελίπε (Γκρόνινγκ 90'), Ντικό (Μοσκέρα 76')