Aγγελος Παγούνας

28 December, 2022 - 01:55

Tags:

Επιτέλους νίκη για την Τσέλσι, ακόμα πιο κοντά στην τετράδα η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ.

Τρεις σερί ήττες μετρούσε η ομάδα του Γκρέϊαμ Πόττερ πριν τη διακοπή για το Μουντιάλ, χάνοντας σημαντικό έδαφος για τη μάχη της τετράδας. Σαφώς και αυτό αποτέλεσε την αφορμή ώστε οι Μπλε να πραγματοποιήσουν μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις και να επικρατήσουν επί της Μπόρνμουθ με 2-0.Η ομάδα του Λονδίνου μπήκε δυνατά στο ματς δείχνοντας από την αρχή του αγώνα αποφασισμένη να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού. Έτσι δε δυσκολεύτηκε και μόλις στο 16΄ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Χάβερτζ. Ο Στέρλινγκ έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κάθετη του Ζορζίνιο, βρέθηκε εντός περιοχής από τα δεξιά και με ένα άψογο γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, βρήκε τον Γερμανό στράϊκερ ο οποίος δε δυσκολεύτηκε από κοντά να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Οι Λονδρέζοι δε σταμάτησαν εκεί και πέτυχαν και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα όταν ο σκόρερ της αναμέτρησης, έστρωσε στον Μάουντ ο οποίος με όμορφο πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-0 οχτώ λεπτά αργότερα βάζοντας τις βάσεις για την νίκη που θα έσπαγε το αρνητικό σερί που είχε δημιουργηθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Η Τσέλσι προσπάθησε να βρεί τρίτο τέρμα, η Μπόρνμουθ είχε τις ευκαιρίες της όμως το 2-0 παρέμεινε και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο -6 από την τέταρτη θέση στην οποία βρίσκεται η Τοτεναμ. Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς (53' Αθπίλικουετα), Κουλιμπαλί, Σίλβα, Κουκουρέγια, Ζορζίνιο, Ζακάρια (82' Γκάλαχερ), Μάουντ, Πούλισικ (82' Ομπαμεγιάνγκ), Χάβερτζ, Στέρλινγκ (88' Τσάλομπα)Μπόρνμουθ: Τράβερς, Σμιθ, Σένεσι, Κέλι, Ζεμούρα, Στέισι (46' Άντονι), Κουκ, Λέρμα, Μπίλινγκ (66' Κρίστι), Σολάνκι, Μουρ (85΄ Ντεμπελέ)  Νίκη και για του Κόκκινους Διαβόλους. Η ομάδα του Τεν Χααγκ επικράτησε της Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-0 σε μία πειστική εμφάνιση έχοντας τον Κασεμίρο σε κορυφαία μέρα και τρεις διαφορετικούς σκόρερς.Η Γιουνάϊτεντ ξεκίνησε τον αγώνα με παρόμοιο τρόπο και βρέθηκε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά του σουτ του Μαλάσια βρήκε στο δοκάρι του Χενεσι. Παρόλα αυτά με μπροστάρη τον  εξαιρετικό φέτος Μάρκους Ράσφορντ (1 γκολ, 1 ασίστ) ο αγώνας απέκτησε τη μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα σε μόλις τρία λεπτά. Στο 19΄ μετά από εξαιρετική κομπίνα από κόρνερ του Έριξεν, ο Ράσφορντ κινήθηκε γρήγορα εντός της περιοχής και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι πραγματοποίησε το 1-0. Πριν ακόμα οι πανηγυρισμοί κοπάσουν, ο Ράσφορντ έγινε αποδέκτης της μπάλας σε μια φάση γρήγορης μετάβασης από τα αριστερά και με ωραίο τρόπο γύρισε τη μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής όπου ο Μαρσιάλ έπιασε το σουτ και έκανε το 2-0 στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Το ματς φαινόταν χαμένο για τη Φόρεστ η οποία έγινε έρμαιο στις ορέξεις της ομάδας των Κόκκινων Διαβόλων. Το σκορ δεν άλλαξε πριν το ημίχρονο όπως επίσης δεν άλλαξε και το σκηνικό στο β΄ μέρος. Η ομάδα του Τεν Χαγκ, δεν έκοψε ρυθμό, συνέχισε να σπαταλά ευκαιρίες μέχρι να έρθει το 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του - κορυφαίου του γηπέδου – Κασεμίρο ο οποίος με όμορφη πάσα βρήκε τον Φρεντ μέσα στην περιοχή ο οποίος δεν λαθεψε και έγραψε το 3-0 για την ομάδα του. Πλέον η Γιουνάϊτεντ βρίσκεται στο -1 από την τέταρτη Τότεναμ (με παιχνίδι λιγότερο) και συνεχίζει την ανοδική της πορεία συνδυάζοντας τη με όμορφο ποδόσφαιρο στην μετά Κριστιάνο εποχή της. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν (77' Μαγκουάιρ), Σο, Μαλάσια, Κασεμίρο, Έρικσεν (77' Φρεντ), Άντονι (65' Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (86' Ελάνγκα), Μαρσιάλ (65' Φαν Ντε Μπεκ)Νότιγχαμ Φόρεστ: Χένεσι, Οριέ (74' Γουίλιαμς), Γουόραλ, Μπολί, Λόντι (62' Τόφολο), Γέιτς, Φρόιλερ, Μανγκαλά (63' Ντενίς), Τζόνσον, Αβονίγι (62' Σάριτζ), Λίνγκαρντ (53' Ο' Μπράιαν)