Γρηγόρης Καρυώτης

20 April, 2023 - 21:08

Εύκολα το 1-0 ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Άρη στο ΣΕΦ για το πρώτο ματς της σειράς των τριών αναμετρήσεων για τα Playoff της A1 Basket League, επικρατώντας με σκορ 97-73.

Του Γρηγόρη Καρυώτη

Στη πρώτη περίοδο ο Άρης άνοιξε το σκορ και οι ερυθρόλευκοι απάντησαν γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Με τρεις εύστοχες βολές του Λούντζη ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι και διεύρυνε στη συνέχεια το σκορ κάνοντας ένα γρήγορο 7-0. Οι Θεσσαλονικείς είχαν με τη σειρά του δύο εύστοχες βολές για το 9-4 και ο Ολυμπιακός απάντησε εκ νέου με δίποντο για το 11-4. Στο 4,30' η διαφορά ήταν υπέρ των ερυθρολεύκων με 9 πόντους 15-6 και 1' λεπτό αργότερα η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς με 18-8, αναγκάζοντας να πάρει τάιμ άουτ η πλευρά του Άρη, με 3,25 να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Δύο λεπτά ακριβώς πριν το τέλος η διαφορά ήταν στο +13 για τον Ολυμπιακό, που λίγο αργότερα με 1,20 να απομένουν εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 με εύστοχο τρίποντο, με τους κιτρινόμαυρους να καλούν νέο τάιμ άουτ. Μετά από δύο εύστοχες βολές του Βεζένκοφ η πρώτη περίοδος θα τελειώσει με +16 υπέρ των Πειραιωτών με σκορ 28-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης θα μειώσει με τρίποντο για το 28-15, με νέο τρίποντο στη συνέχεια για το 28-18 και με δίποντο, "τρέχοντας' ,ένα γρήγορο σερί 8-0 θα φέρει τη διαφορά στο 28-20. Ο Ολυμπιακός με μια εύστοχη βολή και ένα δίποντο θα κάνει το 32-20 και ο  Άρης με δίποντο στη συνέχεια θα κάνει το 32-22. Με 4,25 να απομένουν για τη λήξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά ήταν στο +15 με 39-24. Ακολούθησε τάιμ άουτ από το Γιώργο Μπαρτζώκα για τον Ολυμπιακό. Με 3,40 να απομένουν θα έρθει και η μεγαλύτερη διαφορά σκορ στην αναμέτρηση με 42-24 (+18). Μετά από τάιμ άουτ στην επιστροφή ο Άρης θα πετύχει τρίποντο Buzzer Beater για το 47-30 και στη συνέχεια ένα γρήγορο 6-0 με τρίποντο εκ νέου, για το 47-33 με τον Ολυμπιακό να απαντά τοιουτοτρόπως για το 50-36. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με 53-36, έπειτα από μια εύστοχη βολή και ένα γρήγορο δίποντο για τους Πειραιώτες, με τη διαφορά στο +17.

Στη τρίτη περίοδο ο Άρης θα πετύχει πρώτος καλάθι μειώνοντας σε 53-39 και στη συνέχεια θα κάνει ένα γρήγορο 9-0 για το 53-45 και εν συνεχεία με δικό του σερί 4-0 ο Ολυμπιακός θα ΄φέρει το ματς στο 57-45 και με κερδισμένες εύστοχες βολές στο 59-45 μετέπειτα. Με 4,40 να απομένουν και το σκορ στο 61-45 ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα ζητήσει τάιμ άουτ. Ύστερα από τη επαναφορά οι Πειραιώτες θα τρέξουν ένα σερί 5-0 για το 66-45, με τον Άρη να μειώνει σε 66-47 στην επόμενη επίθεση. 2,41 πριν τη λήξη οι "Ερυθρόλευκοι" θα φέρουν το σκορ στο +21 με δύο εύστοχες βολές του Γουόκαπ. Η τρίτη περίοδος θα ολοκληρωθεί με 73-54 και τον Ολυμπιακό στο +19.

Στη τέταρτη περίοδο με φόλοου κάρφωμα του Μπολομπόι ο Ολυμπιακός θα φέρει το ματς εκ νέου στο +21 75-54 και ο Άρης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για να μειώσει σε 75-56.  Ο Λαρετζάκης 6,48 πριν το τέλος του ματς θα κάνει το 80-58 και το +22 για τη νέα μεγαλύτερη διαφορά των Ερυθρολεύκων στο μάτς και τάιμ άουτ. Στην επαναφορά ο Άρης θα μειώσει σε 80-60, με τον Ολυμπιακό να απαντά με τρίποντο για το 83-60 στη συνέχεια και το +23! 5,09 πριν το τέλος ο άνθρωπος τρίποντο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο θα φέρει τη διαφορά στο +24 και το 88-64. Με 4,01 να απομένουν η διαφορά θα εκτοξευτεί κι άλλο με εύστοχες βολές από το Μπολομπόι για το 90-65 και το +25! 2,28 για το τέλος και η διαφορά βρέθηκε στο +27 με τρίποντο του Πίτερς (93-69). Η αναμέτρηση θα ολοκληρωθεί με 97-73, με τον Ολυμπιακό να μη κάνει επίθεση στα 20' τελευταία δευτερόλεπτα και να κάνει το 1-0 στη σειρά των ματς απέναντι στο μαχητικό Άρη.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα πραγματοποιηθεί το απόγευμα του Σαββάτου 22/04, στο Nick Galis Hall.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Καρπάνος, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Λούντζης 6 (1), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 23 (7/10 δίποντα, 9/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 17 (4/5 τρίποντα), Πάπας, Σλούκας 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλακ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), ΜακΚίσικ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Γκούντγουιν 9 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (3/12 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 15 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 9 (1), Χόρχλερ, Καββαδάς 14 (7/9 δίποντα), Φίλλιος 7 (1), Χάγκινς 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/34 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 22/29 βολές, 40 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 16 επιθετικά), 34 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 3/7 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 18 λάθη, 22 φάουλ