10 December, 2023 - 18:10

Εύκολη επικράτηση στην Βούλα για τον Ολυμπιακό

Εύκολο έργο είχαν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, απέναντι στον Πρωτέα Βούλας, καθώς πήραν τη νίκη με 77-56 στην εξ αναβολής 3η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών.

Τα κορίτσια του Θάνου Νίκλα είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς από το ξεκίνημα, κυριάρχησαν απόλυτα στην έδρα της ομάδας της Βούλας και με πρώτη σκόρερ την Χριστινάκη, με 17 πόντους (15 η Τόμπιν, από 13 η Γουίλιαμς και η Βίτολα), πανηγύρισαν άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκες» θα στρέψουν την προσοχή τους στην Ευρώπη, αφού την Τετάρτη (13/12, 18:00), θα υποδεχθούν την TTT Ρίγα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για το πρώτο ματς της φάσης των «32» του Eurocup.

Με τρίποντο της Νικολοπούλου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-0, στο ξεκίνημα (7:56) του ματς, διαφορά με την οποία ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο, αφού η Χριστινάκη «έγραψε» το 17-10, στα 32 δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη περίοδο, η Τόμπιν, με δύο εύστοχες βολές (4:36), ανέβασε τη διαφορά στο +14 (17-31), με την Χριστινάκη να κάνει το 33-20, με τον ίδιο τρόπο (4:07). Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου, η Βίτολα διαμόρφωσε το +15 (26-41) του ημιχρόνου. Με λέι απ της Τόμπιν, στο 6:14 του τρίτου δεκάλεπτου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ξέφυγαν με +20 (34-54), ενώ η Χριστινάκη έκανε το 60-43 (0:04). Στο 2:49 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Αναστασοπούλου έδωσε «αέρα» +23 (51-74) στις «ερυθρόλευκες», ενώ η Καρλάφτη σκόραρε, στο 1:29, για το +24 (53-77), με τον Πρωτέα να μειώνει, για το τελικό 77-56.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 26-41, 43-60, 56-77