• Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
Λάζαρος Γκουγιάννος

20 August, 2023 - 00:31

Η ελληνική ψυχή πλήγωσε τον Άγιαξ, εύκολα Αϊντχόφεν, Γκοου Αχεντ Ιγκλς και Φορτούνα Σιταρντ

Εκπλήξεις και αρκετά γκολ είχε η σημερινή μέρα για την δεύτερη αγωνιστική της Eredivisie, καθώς ο Άγιαξ έμεινε ισόπαλος με την Εξελσιορ ενώ θέαμα προσέφεραν Αϊντχόφεν, Γκοου Αχεντ Ιγκλς και Φορτούνα Σιταρντ.

Αρχή με το παιχνίδι στο Ρότερνταμ, με την ομάδα της Εξέλσιορ να στέκεται επάξια απέναντι στο ποιοτικότερο φυσικά Άγιαξ και να μένει ισόπαλη με 2-2. Ο Μπρομπι άνοιξε το σκορ στο 25' αλλά λίγο πριν την ανάπαυλα ο αριστερός Μπακ των γηπεδούχων, Χορμανς, ισοφάρισε. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Εξέλσιορ προηγήθηκε χάρη σε γκολ ελληνικού χαρακτήρα, καθώς ο Λάμπρου πασαρε και ο Σέρβος με ελληνικές ρίζες, Αγραφιώτης έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκορτερ. Ο Άγιαξ, όπως ήταν φυσιολογικό, πίεσε και το μόνο που κατάφερε είναι να φτάσει στην ισοφάριση με τον Κλαασεν στο 73'.

Επομένως, με την σημερινή ισοπαλία και οι δύο ομάδες φτάνουν τους 4 βαθμούς διότι αμφότερες είχαν ξεκινήσει νικηφόρα.

Προβληματική για ένα ημίχρονο αλλά σοβαρή στο δεύτερο, η Αϊντχόφεν πέρασε από το γήπεδο της Φίτεσε με 1-3 και έκανε το 2/2. Ο πρώην "αγρότης", Μάρκο Φαν Χινκελ, άνοιξε το σκορ για την Φίτεσε αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ανατράπηκε. Ο Σαιμπαρι ισοφάρισε στο 48' ενώ ο Φερτεσεν στο 64' έβαλε μπροστά την Αϊντχόφεν. Ο πρώτος σκόρερ στην σύγχρονη εποχή για την Αϊντχόφεν, Ντε Γιονγκ δεν μπορούσε να λείπει από το πίνακα των σκόρερ και από την άσπρη βούλα έγραψε το τελικό 1-3.

Η Αϊντχόφεν, έτσι, έγινε η μόνη ομάδα μέχρι τώρα που κάνει το 2/2 και δείχνει ότι αποτελεί το φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα. Η Φίτεσε, δεν κατάφερε να συνεχίσει και στο δεύτερο μέρος την θετική της εικόνα και παρέμεινε με 3 βαθμούς.

Εύκολο έργο είχε η γηπεδούχος Γκοου Αχεντ Ιγκλς απέναντι στην Φολενταμ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο καθώς ο Καιπερς έκανε γρήγορα το 1-0 ενώ Εντβαρσεν και Γουιλμσον στο 36' και 40' αντίστοιχα, έγραψαν το 3-0. Ενώ όλα έμοιαζαν εύκολα, η αποβολή του Αντεκανιε αλλά και το γκολ μείωσης στο 60ο λεπτό από τον Φαν Μιχεμ, φαίνονταν να κάνουν το έργο της Γκοου Αχεντ Ιγκλς λίγο πιο δύσκολο. Όμως η Φολενταμ, δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά το σκορ μάλιστα διευρύνθηκε κι άλλο χάρη στο γκολ Γιανσαμα στο 86'.

Ουραγός χωρίς νίκη ακόμα η Φολενταμ και με αρκετά αμυντικά προβλήματα, ενώ την πρώτη νίκη πέτυχε η Γκοου Αχεντ Ιγκλς, ύστερα από 2 αγωνιστικές.

Τέλος, όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στην Φορτούνα Σιταρντ και την νεοφώτιστη Αλμερε Σίτυ. Αναλυτικά, ο Ακουγιομπι έστειλε ακούσια την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 1-0 για την Φορτούνα ενώ, ο Λορέντζ στο 24' διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους. Από εκείνο το σημείο η Αλμερε Σίτυ πιεσε και κατάφερε πριν το ημίχρονο να μειώσει με τον Ρόμπινε. Η προσπάθεια συνεχίστηκε αλλά, το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Παρά τις τίμιες εμφανίσεις της, η Αλμερε Σίτυ δεν έχει πάρει ακόμα βαθμό ενώ η Φορτούνα Σιταρντ του Σιόβα, έφτασε τους 4 και δείχνει να είναι για την ώρα, η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος μαζί με την Εξελσιορ.