30 October, 2023 - 18:54

Θρίαμβος του Ολυμπαικού επί του ΠΑΟΚ!

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξε ο Θρύλος τη φετινή Volley League. Διότι από την πρώτη κιόλας αγωνιστική ο Ολυμπιακός έδειξε την ποιότητά του. Ωστόσο σημασία έχει πώς οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυριαρχικοί στο ματς με τον ΠΑΟΚ. Διότι το τελικό 3-0 σετ «μιλάει» από μόνο του, για την εικόνα του ματς. Αν και ήταν το πρώτο ματς του Ντανιέλ Καστελάνι στο κοοουτσάρισμα, η ομάδα του έκανε ό,τι έπρεπε και κατέκτησε μια μεγάλη νίκη. Επίσης, διατήρησε την καλή της παράδοση. Ειδικότερα χωρίς τους Στερν και Τζούριτς.  Το πρώτο «κάρφωμα» των πρωταθλητών.

Έκανε τα εύκολα… δύσκολα

Η πρόσθεση του Ολυμπιακού ήταν να πιέσει την υποδοχή του ΠΑΟΚ από το πρώτο σερβίς. Έτσι με πετυχημένη επίθεση του Ζουπάνη και μπλοκ του Γκουσταβάο έγινε το 4-2. Ωστόσο ο Δικέφαλος του Βορρά με δύο διαδοχικά μπλοκ στον Γερμανού ακραίου, προσπέρασε 5-4! Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν παρέκκλιναν από το πλάνο τους. Επομένως με πλασέ του Τράβιτσα, επίθεση και μπλοκ του Κουμεντάκη προηγήθηκαν 10-7! Αν και ο Ιντάλγκο με μπλοκ έκανε το 14-11, ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την επαφή με το σκορ (15-14).

Αλλά όσες φορές ο Θρύλος είχε δυνατότητα να ξεφύγει με +3, τις σπατάλησε. Βέβαια, ο Παγένκ με πρώτο χρόνο και ο Ιντάλγκο με πλασέ έκαναν το 19-17 και το 21-19, αντίστοιχα. Επιπρόσθετα, τα πολλά χαμένα σερβίς του ΠΑΟΚ έδιναν εύκολους πόντους. Κατά συνέπεια, με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη ήρθε το πρώτο σετ μπολ (24-22). Ακόμα, με πρώτο χρόνο του Παγένκ έγινε το 25-23 και το 1-0.

Αισθητά ανώτερος

Βέβαια, με ανεβασμένη ψυχολογία, ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο σετ. Μιας και πήρε στην αρχή πόντους από τον Παγένκ (2-1 και 3-2). Επιπρόσθετα, ο Τράβιτσα είχε κατακόρυφη άνοδο στην απόδοσή του. Είναι αλήθεια ότι εκείνος τέλειωσε τις επιθέσεις για το 4-2 και το 10-6, αντίστοιχα. Όμως η διαφορά πήρε στο +4 με το μπλοκ του Κουμεντάκη (9-5). Ακόμα ένα, από τον Παγένκ, έδωσε το +5 (12-7)! Ακολούθως ο άσσος του Έλληνα ακραίου ανέβασε τη διαφορά στο 15-8, ενώ το καρφί του Ιντάλγκο έφερε το +8 (17-9).

Αξίζει να σημειωθεί πώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχασαν πολλά σερβίς, ενώ ο Γκουσταβάο με άσσο -με τη βοήθεια του φιλέ- έκανε το 21-12! Μετά από ένα ράλι μεγάλης διάρκειας, ο Κουμεντάκης έκανε το 23-14 και ο Ζουπάνης το 24-14 για το πρώτο σετ μπολ στο δεύτερο σετ. Όμως τα σερί των λαθών έφεραν το 24-17, αλλά η χαμένη επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις διαμόρφωσε το 25-17 και το 2-0 στα σετ.

Το πρώτο «κάρφωμα»

Στην αφετηρία του τρίτου σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικοί. Αλλά οι αντίστοιχοι του Ολυμπιακού έπαιξαν με μυαλό. Όπως έκανε ο Κουμεντάκης για το 3-3, ο Ζουπάνης για το 4-4 και ο Ιντάλγκο για το 5-4. Επιπλέον, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν τα λάθη τους, ειδικά από το σερβίς. Έτσι μετά το λάθος του Γερμανού ακραίου έγινε το 6-9, αλλά ο Κουμεντάκης με μπλοκ μείωσε 8-9. Ακόμα με άσσο του Ιντάλγκο έγινε το 9-9! Ωστόσο, το καθαρό μυαλό δεν ήταν το ίδιο με πριν για τους «ερυθρόλευκους». Επίσης, ούτε οι παίκτες του ΠΑΟΚ απέφυγαν τα αβίαστα σφάλματα (12-12).

Παρ’ όλα αυτά, με άσσο του Παγένκ και πάτημα στα 3 μέτρα, ο Θρύλος βρέθηκε στο +2 (16-14). Χάρη σε μπλοκ του Γκουσταβάο έγινε το 18-15, ενώ με άσσο του Ιντάλγκο το 20-16! Όμως, με σερί 4-0 ο Δικέφαλος του Βορρά ισοφάρισε (20-20). Ωστόσο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και χαμένη επίθεση του ΠΑΟΚ έκαναν το 22-20, ενώ με πλασέ του Κουμεντάκη έγινε το 24-21. Η χαμένη επίθεση του ΠΑΟΚ έφερε το 25-21 και το 3-0. Το πρώτο «κάρφωμα» των πρωταθλητών.