23 October, 2022 - 20:45

Θρίαμβος του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ

Ατσάλινος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν και επικράτησε 3-1 σετ της ΑΕΚ, για την πρεμιέρα της Volley League γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» λύγισαν στις λεπτομέρειες το κιτρινόμαυρο σύνολο, που το πάλεψε μέχρι τον τελευταίο πόντο, όμως δεν κατάφερε να στείλει το ματς σε πέμπτο σετ.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και άρχισε να ανοίγει τη διαφορά μετά το 13-11, φτάνοντας ως το +5 (17-12, 19-14). Οι ερυθρόλευκες μπήκαν στην τελική ευθεία έχοντας το πάνω χέρι και έκαναν το 1-0 σετ με 25-18.

Με φόρα από το πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο και άρχισαν να ανοίγουν την ψαλίδα μετά το 12-12, διατηρώντας διαφορά δύο-τριών πόντων ως το 24-20. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία για το 2-0. Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και έτρεξε τρομερό σερί έξι πόντων, ισοφαρίζοντας σε 1-1σετ με 26-24.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο σετ με ένα επιβλητικό 7-0 και κράτησε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια. Το 2-1 σετ ήρθε εύκολα με 25-17, όμως στο τέταρτο σετ έγινε ξανά... θρίλερ.

Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 10-10 και να ανοίγει τη διαφορά υπέρ του με 17-13. Οι «κιτρινόμαυρες» με σερί τεσσάρων πόντων ισοφάρισαν σε 17-17. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (22-19), με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει εκ νέου στο 24-24. Οι δύο ομάδες μέτρησαν από δύο χαμένα σετ μπολ (ματς μπολ για τον Ολυμπιακό), όμως η ομάδα του Πειραιά τελείωσε το σετ με 29-27.

Τα σετ: 25-18, 24-26, 25-17, 29-27