• Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
Παναγιώτης Αναστόπουλος

2 March, 2023 - 03:57

Θύμα έκπληξης η Μαρσέιγ - Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας η Τουλούζ και η Ναντ!

Κανονικά συνεχίστηκε το βράδυ της Τετάρτης η δράση στο θεσμό του Coupe de France, μετά τη χθεσινή πρόκριση της Λυών στα ημιτελικά επί της Γκρενόμπλ  Πιο συγκεκριμένα, είχαμε τη <<μάχη>> ανάμεσα στη Ναντ και τη Λανς, καθώς επίσης και την αναμέτρηση της Τουλούζ με τη Ροντέζ. Τέλος, αξιοσημείωτος είναι ο αποκλεισμός-σοκ της Μαρσέιγ από την Αννεσί στη διαδικασία των πέναλτι. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ναντ - Λανς 2-1

Με πρωταγωνιστή τον Άντι Ντελόρτ, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους φετινούς ομίλους του UEFA Europa League, Ναντ, κατάφερε να ανατρέψει το 0-1 του ημιώρου και να προκριθεί επί της Λανς στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και πιο κυριαρχικοί στον αγωνιστικό χώρο.

Στο πρώτο ημίχρονο, λοιπόν, η Λανς μπήκε πολύ δυνατά, πιέζοντας εξ αρχής πολύ ψηλά με σκοπό να πάρει τα ηνία. Αν και στάθηκε άτυχη με την αναγκαστική αλλαγή του Μεδίνα μόλις στο 19' (στη θέση του μπήκε ο Ντέιβερ Μασάδο), η ομάδα του Φρανκ Χάισε δε... μάσησε και στο 28ο λεπτό πήρε αυτό που της άξιζε, δηλαδή το προβάδισμα στο σκορ. Το τέρμα το πέτυχε ο Σέκο Φοφάνα, με τον 27χρονο Ιβοριανό μέσο να <<χτυπά>> για δεύτερη συνεχή φορά στην εν λόγω διοργάνωση. Βέβαια, η χαρά της Λανς δεν κράτησε για πολύ, καθώς η Ναντ τρία λεπτά αργότερα, σε μία από τις λίγες φορές που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Ντελόρτ, ο οποίος δεν αστόχησε για το 1-1. Από εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι παρήγαγαν συνέχεια φάσεις προς την εστία των <<πρασινοκίτρινων>>, ωστόσο η επανάκτηση του υπέρ τους σκορ δεν ερχόταν. Με αυτόν τον τρόπο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, με τη Λανς, πάντως, να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, βάσει της εικόνας του ματς.

Στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές του 51χρονου Γάλλου τεχνικού συνέχισαν από εκεί που το άφησαν. Διαρκές πρέσσινγκ προς το αμυντικό μισό της Ναντ και προσπάθειες για το 1-2. Παρ' όλα αυτά, η καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ρεμί Ντεσάμπς, και η γενικότερη σωστή ανασταλτική λειτουργία διατηρούσαν την απόλυτη ισορροπία στο σκορ. Έλα που, όμως, το ποδοσφαίρο δεν είναι το πιο δίκαιο άθλημα. Λίγο πριν τη συμπλήρωση της μίας ώρας αγώνα, η Ναντ πήρε εκ νέου πέναλτι, με τον Ντελόρτ να είναι συνεπής από τα 11 μέτρα και να γράφει το 2-1. Αυτά, μάλιστα, ήταν τα δύο πρώτα τέρματα του 31χρονου Αλγερινού φορ στο Coupe de France. Για την υπόλοιπη μισή ώρα, φυσικά, η Λανς τα έδωσε όλα για όλα με στόχο να επαναφέρει την ισορροπία στο αποτέλεσμα, ωστόσο όλες της οι ενέργεις ήταν άκαρπες.

Έτσι, παρά τις διπλάσιες τελικές του (9-20), το σύνολο του Χάισε γνώρισε πικρό αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου, με τη Ναντ να περνά αρκετά δύσκολα το εν λόγω εμπόδιο στο δρόμο για τον τελικό. Τελευταίο σφύριγμα της λήξης και 2-1, με τους παίκτες του Αντουάν Κομπουάρε να πανηγυρίζουν την επιτυχία τους.

Τουλούζ - Ροντέζ 6-1

Με τον Θεοχάρη Τσιγγάρα να μην είναι καν στην αποστολή, η Τουλούζ διέσυρε με τον πιο σκληρό τρόπο τη Ροντέζ της Ligue 2 μέσα στο <<Stadium de Toulouse>>, επικράτωντας της πολύ άνετα με 6-1.

Η πρόκριση στα ημιτελικά είχε κριθεί ήδη από το πρώτο μέρος, όταν οι γηπεδούχοι έβαλαν στα πρώτα δέκα λεπτά τρία γκολ! Ο Ζακάρια Αμπουκχάλ στο 5', ο Μπράνκο φαν ντε Μπούμεν στο 7' και ο Τάις Νταλλίνγκα στο 10' είχαν διαμορφώσει από πάρα πολύ νωρίς το 3-0, που έδινε ένα προβάδισμα υψίστης ασφάλειας στην Τουλούζ. Η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ενδεκάδων ήταν χαοτική, με το σύνολο του Φιλίππ Μοντανιέ να κάνει ό,τι θέλει μέσα στις τέσσερις γραμμές του αγωνιστικού χώρου. Έτσι, έντεκα λεπτά μετά το τρίτο τέρμα, στη λίστα των σκόρερς μπήκε και ο Φαρές Τσαϊμπί, μετά από ασσίστ του Φαν ντε Μπούμεν. Η πίεση από πλευράς Τουλούζ συνεχίστηκε, κάτι που ήταν αναμενόμενο, όπως, όμως, και η εκτεταμένη ευστοχία της. Αυτό γιατί στο 38ο λεπτό ο Γκαμπριέλ Σουάζο έγραψε το 5-0, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη, τώρα, η όλη διαδικασία ήταν κατά κύριο λόγο τυπική. Οι <<μωβ>> γνώριζαν πως η νίκη δε μπορούσε να χαθεί, ενώ και η Ροντέζ ήταν αδύνατον πλέον να βάλει αντίσταση. Άλλωστε, αυτή ήταν και η αιτία που ο 58χρονος Γάλλος κόουτς της Τουλούζ απέσυρε στο ημίχρονο από το τερέν τον Ντε Μπούμεν, με τον Ολλανδό μεσοεπιθετικό να είναι ο κορυφαίος της ομάδας του. Βέβαια, παρά τις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να αναζητούν και άλλα τέρματα. Έτσι, στο 51' κέρδισαν πέναλτι, με τον Νταλλίνγκα να το αναλαμβάνει και να μη λαθεύει για το 6-0. Πέμπτο γκολ του νεαρού Ολλανδού μέσου στο θεσμό, για την ιστορία. Από εκεί και έπειτα, η Τουλούζ κατέβασε τελείως τις... μηχανές της, με τη χαλάρωση να είναι εμμφανέστατη στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών της. Με αυτόν τον τρόπο, η Ροντέζ βρήκε την ευκαιρία να βγάλει μερικές φάσεις προς την εστία του Χαούγκ και, μάλιστα, να πετύχει και το γκολ της τιμής. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους χρίστηκε ο Γιουνούσσα στο 69', δημιουργώντας το τελικό 6-1 στο δείκτη του σκορ.

Έτσι, η Τουλούζ προκρίθηκε χωρίς καν να... ιδρώσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, αντιμετωπίζοντας τώρα την Αννεσί με φόντο τον τελικό του θεσμού.

Μαρσέιγ - Αννεσί 2-2 (6-7 πέναλτι)

Πολύ άσχημη αυτή η εβδομάδα για την ομάδα του πρώην τεχνικού του ΠΑΟΚ, Ιγκόρ Τούντορ, που, ύστερα από το διασυρμό από την Παρί Σεντ Ζερμέν με 0-3 για το γαλλικό πρωτάθλημα, ήρθε ο σοκαριστικός αποκλεισμός μέσα στο <<Βελλοντρόμ>> από τη συνέχεια του Κυπέλλου από την Αννεσί της Ligue 2.

Οι φιλοξενούμενοι, όπως ήταν απολύτως λογικό και προφανές, κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να αμυνθούν και να δεχθούν όσο το δυνατόν λιγότερες φάσεις προς την εστία τους. Ένα έργο, φυσικά, που ήταν πάρα πολύ δύσκολο, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα που διαθέτει η γραμμή κρούσης της Μαρσέιγ. Αν και μέχρι το 25' η Αννεσί στεκόταν καλά, τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε ο Βερετούτ για να ελαφρύνει τα πόδια των συμπαικτών του. Ο σύλλογος της Μασσαλίας πέτυχε αυτό που ήθελε, δηλαδή να βρει έστω ένα γκολ πριν το ημίχρονο, με τον 30χρονο Γάλλο κεντρικό μέσο να βγάζει τα κάστανα από τη... φωτιά. Έτσι, η Μαρσέιγ πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το ισχνό, αλλά σημαντικό προβάδισμα του 1-0 στα αποδυτήρια, όντας και κυριαρχική εντός του τερέν.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ήρθε η απόλυτη <<παγωμάρα>>. Με δύο φάσεις μέσα σε έξι λεπτά (53' και 59'), η Αννεσί πραγματοποίησε το 1-2, υλοποιώντας την απόλυτη ανατροπή. Τα τέρματα τα πέτυχαν οι Ντιόν Μοϊσέ Σαχί και Κέβιν Μουανγκά, φέρνοντας πραγματικά τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση. Φυσικά, εν συνεχεία υπήρξε ένας μονόλογος από πλευράς της Μαρσέιγ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μαζέψουν την κατάσταση. Μάλιστα, στο 85ο λεπτό ο Βερετούτ κέρδισε πέναλτι, προσφέροντας μια τεράστια ευκαιρία στην ομάδα του για ισοφάριση. Ωστόσο, ο Αλέξις Σάντσες που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Αννεσί, Τόμας Καγιένς, με αποτέλεσμα το 1-2 να μείνει ακέραιο. Ο αγώνας σιγά-σιγά έμπαινε στις καθυστερήσεις και η Μαρσέιγ εξακολουθούσε να υπολείπεται στο σκορ, κάτι που είχε προκαλέσει τρομερό άγχος σε όλο τον μασσαλικό οργανισμό. Όμως, στο 90'+6 ο Φρανσουά Ρεγκίς Μουγκχέ λύτρωσε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή το σύνολο του Τούντορ, αξιοποιώντας με τον ιδανικότερο τρόπο την πάσα του Βιτίνια για το 2-2. Συνεπώς, με το σφύριγμα της λήξης οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη συνθήκη των πέναλτι για να κριθεί εκεί ο νικητής.

Στη <<ρώσικη>> ρουλέτα, λοιπόν, ο Λεονάρντο Μπαλερντί κατέστη μοιραίος για τη Μαρσέιγ, χάνοντας την τελευταία εκτέλεση. Έτσι, με σκορ 6-7 στην εν λόγω διαδικασία, η Αννεσί πήρε μια τρομερών διαστάσεων πρόκριση εκτός έδρας, αφήνοντας εκτός ημιτελικών την πανίσχυρη -τουλάχιστον μπροστά της- Μαρσέιγ. Τώρα, στην επόμενη φάση θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Τουλούζ με στόχο ένα ακόμα θαύμα!