Λάζαρος Γκουγιάννος

9 February, 2023 - 15:36

Καθοριστίκος ο Fox στο Toyota Center, ματσάρα στην Βοστώνη

Εκτός από τα trades που έγιναν (και θα γίνουν τις επόμενες 24 ώρες), η σημερινή ημέρα στο ΝΒΑ περιλάμβανε ακόμη και 9 παιχνίδια.

Ξεκινάμε με το παιχνίδι στο Cleveland, όπου οι Cavaliers έφτασαν σε μια εύκολη νίκη απέναντι στους Pistons με τον Allen να σημειώνει double - double με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ. Εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και εντός έδρας νίκη για τους Wizards απέναντι στους Hornets με τον Porzingis να είναι καυτός από τα 7,25 με 36 πόντους ενώ, double - double σημείωσαν Avdija (20π/13ρ) και Beal (17π/10α).

Όμορφο παιχνίδι στο TD Garden, εκεί που οι Celtics επικράτησαν με 106-99 τως 76ers με Brogdon και White να σημειώνουν από 19 πόντους. Εντός έδρας νίκες πέτυχαν, Heat και Raptors απέναντι στους Pacers και Spurs, αντίστοιχα. Για τους καναδούς, ο Siakam ήταν φοβερός σκοράροντας 37 πόντους, ενώ για τους Heat, o Adebayo άγγιξε το double - double (38π/9ρ).

Το καλύτερο ματς της βραδιάς σημειώθηκε στο Houston, με τον Fox των Kings να κερδίζει με το ματς 128-127, 3 βολές και να ευστοχεί και στις 3 γράφοντας το τελικό 128-130. Πρωταγωνιστής ήταν ο Fox με 31 πόντους, ενώ άξια αναφοράς είναι και η εμφάνιση του ηττημένου Green με 41. Μετά τον χθεσινό διασυρμό τους από τους Nuggets, ήταν η στιγμή των Timberwolves να διασύρουν με "θύμα" τους Jazz , με τον Edwards να πετυχαίνει 31 πόντους. Αξιοθαύμαστο το γεγονός ότι λίγα λεπτά πριν, οι δύο ομάδες σε συνεργασία με τους Lakers είχαν συμφωνήσει σε κοινό trade.

Ντεμπούτο για τον Irving με την φανέλα των Mavericks με νίκη και πολύ καλή εμφάνιση νικώντας τους Clippers με 104-110 και σκοράροντας 24 πόντους. Τέλος, σημαντική νίκη 125-122 πέτυχαν οι Blazers απέναντι στους Warriors των Poole και Thompson που ήταν εξαιρετικοί με 38 και 31 πόντους αντίστοιχα, αλλά όχι απέναντι στο triple double του Lillard (33π/10ρ/11α).