Nίκος Ζαραϊδώνης

14 February, 2023 - 00:06

Καρδιοχτύπησε... Αλλά νίκησε!

Εσπανιόλ και Ρεάλ Σοσιεδάδ συγκρούστηκαν στο "Cornallà-El Prat" για την 21η αγωνιστική της La Liga Santander. Οι γηπεδούχοι θέλανε βαθμούς για να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη και τους φιλοξενούμενους για να κάνουν ένα ακόμα σημαντικό βήμα για να βγουν στο νέο Champions League. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε και πήρε ενα τεράστιο διπλό και είναι όλο πιο κοντά στην είσοδο για μια θέση στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Στον αγώνα τώρα η Εσπανιόλ στο πρώτο 20λεπτο είχε την υπεροχή κάνοντας δοκάρι μόλις στο 5ο λεπτό. Στο 23ο λεπτό η Σοσιεδάδ κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ με τον Τακεφούσα Κούμπο δεν δίσταζει να πυροβολήσει ακριβώς έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει στη δεξιά κάτω γωνία κάνοντας το 0-1. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς περαιτέρω δράση, μέχρι το 2ο ημίχρονο και στο 52ο λεπτό ο Αλεκσάντερ Σέρλοτ κάνει το 0-2 ο οποίος απο κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Εσπανιόλ ήταν φανερά "χαμένη" και στο 63ο λεπτό πετυχαίνει αυτογκόλ ο Λεάντρο Καμπρέρα και γίνεται το 0-3 για τους φιλοξενούμενους. Απο κει και πέρα η Σοσιεδάδ χαλάρωσε και με τις σωστές αλλαγές η Εσπανιόλ κάνει το 1-3 με τον Σέρχι Νταρντέρ να πετυχαίνει γκολ έπειτα από καρμπόλα μέσα στη περιοχή. Η Εσπανιόλ δεν παρέδωσε τα όπλα, συνέχισε να πυρπολεί την εστία της Εσπανιόλ και μετά απο 14 λεπτά κάνει το 2-3 με τον Μπρίαν Ολιβάν ο οποίος παίρνει την πάσα μέσα στην περιοχή και την στέλνει γρήγορα στην δεξιά πλευρά της εστίας. Τα νεύρα δεν άργησαν να έρθουν και στις καθυστερήσεις η Εσπανιόλ δέχεται κόκκινη κάρτα με τον Λεάντρο Καμπρέρα να πηγαίνει για ντουζ νωρίτερα. Η εικόνα του ματς δεν τούμπαρε τελείως και η Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγύρισε μια μεγάλη ακόμα νίκη!     Νίκος Ζαραϊδώνης