• Notice: Undefined offset: 0 in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

22 April, 2023 - 18:44

Κατάρευση για Μπάγερν, τρία διπλά στα άλλα παιχνίδια

Σημαντικές εξελίξεις στην κορυφή, αλλά και στις ευρωπαϊκές και τελευταίες θέσεις περιλάμβαναν τα απογευματινά παιχνίδια στην Μπουντεσλίγκα.

Μάιντς - Μπάγερν Μονάχου 3-1

Ακόμη στο Μάντσεστερ έχει μείνει η Μπάγερν, αφού κατάρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού και γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 3-1 από την Μάιντς, δίνοντας παράλληλα δικαιώματα στους άλλους διεκδικητές του τίτλου.

Όλα φάνηκε να πηγαίνουν ρολόι για τους Βαυαρούς, αφού είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκαν στο 29' με τον Μανέ. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές στο δεύτερο μέρος.

Πρώτα ο Αγιόρκε ισοφάρισε στο 65', ενώ ο Μπαρέιρο ολοκλήρωσε την ανατροπή οκτώ λεπτά αργότερα. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Βαυαρούς, αφού ο Μαρτίν έγραψε το 1-3 στο 79'.

Στους 59 η Μπάγερν, κινδυνεύει να χάσει την θέση της στην κορυφή, αν η Ντόρτμουντ κερδίσει την Άιντραχτ αργότερα μέσα στην μέρα. Στην έβδομη θέση «σκαρφάλωσε» η Μάιντς, που ονειρεύεται ευρωπαϊκή έξοδο.

Χέρθα Βερολίνου - Βέρντερ Βρέμης 2-4

Σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική νίκη πήρε η Βέρντερ στο Ολυμπιακό Στάδιο της πρωτεύουσας, όπου συνέτριψε με 1-4 την Χέρθα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο πρώτο μέρος και τα δύο γκολ του Μάρβιν Ντουκς στο 6' και το 27' τους έδωσαν ένα ασφαλές προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι συνήλθαν μετά την ανάπαυλα και ανέβασαν ρυθμούς, αλλά δεν είχαν την αποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων. Στο 51', ο Ντουκς ολοκλήρωσε το χατ-τρικ και στο 63', ο Γουίζερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Οι Βερολινέζοι δεν τα παράτησαν και βρήκαν δύο γκολ με τους Ενγκακάμ και Λουντεμπάκιο μέσα σε δέκα λεπτά, αλλά δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσουν κάτι.

Δέκα πόντους μακριά από την επικίνδυνη ζώνη βρίσκεται η Βέρντερ, που φαίνεται ότι έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή της. Στον πάτο της βαθμολογίας η Χέρθα, με τις ελπίδες για παραμονή να λιγοστεύουν συνεχώς.

Μπόχουμ - Βόλφσμπουργκ 1-5

Ίδιο έργο και στο Μπόχουμ, όπου η τοπική ομάδα συνετρίβη με 1-4 από την Βόλφσμπουργκ.

Οι «λύκοι» καθάρισαν από από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Σβάνμπεργκ και Καμίνσκι στο 10' και το 21' αντίστοιχα, ενώ το 0-3 έκανε ο Γουίμερ με όμορφο τελείωμα στο 33'.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο επόμενο μέρος, με τον Σβάνμπεργκ να κάνει το 0-4 με δεύτερο προσωπικό του γκολ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στο 68' με τον Μπροσίνσκι, αλλά ο Βάλτσμιντ επέστρεψε την διαφορά τεσσάρων γκολ εννέα λεπτά μετά.

Στην όγδοη θέση η Βόλφσμπουργκ, συνεχίζει να ελπίζει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στην 15η η Μπόχουμ που συνεχίζει την δική της μάχη, αυτή της παραμονής.

Χοφενχάιμ - Κολωνία 1-3

Σχεδόν «copy - paste» και αυτό το παιχνίδι, με τους «τράγους» να παίρνουν προβάδισμα δύο γκολ χάρι στα τέρματα των Κάινζ και Σέλκε.

Στο 90+2', ο Τίενμαν σφράγισε την νίκη της Κολωνίας, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» δύο λεπτά αργότερα με τον Ντόλμπεργκ.