Λάζαρος Γκουγιάννος

17 March, 2023 - 22:00

Κονιασπορ για φίλημα, υπέταξε την Γαλατασαράι στην πρώτη της ήττα μέσα στο 2023

Η 26η αγωνιστική για το τουρκικό πρωτάθλημα ξεκίνησε σήμερα με μια έκπληξη καθώς η Κονιασπορ επικράτησε στην έδρα της, της Γαλατασαράι με 2-1, γυρνώντας μάλιστα το παιχνίδι

Η Γαλατασαράι ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες και ανοίγοντας το σκορ με τον Ρασικα στο 31ο λεπτό. Η πίεση απο μεριά φιλοξενουμένων συνεχίστηκε αλλά το 0-1 έμεινε. Στο δεύτερο μέρος, η Κονιασπορ βρήκε τον εαυτό της και έδειξε ένα καλό πρόσωπο, ισάξιο με αυτό που έδειχνε στην αρχή της χρονιάς. Έτσι γύρισε τούμπα το παιχνίδι με τον Ντικμεν στο 62' ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ουλγκουν σουταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κοντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Μουσλερα γράφοντας το τελικό 2-1 υπέρ της Κονιασπορ.

Ήττα μετά από 13 σερί νίκες για την Γαλατασαράι, η οποία όμως βρήκε μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 60 βαθμούς και στο +9 από την δεύτερη Φενέρμπαχτσε. Από την άλλη μεριά, η Κονιασπορ η οποία βρισκόταν σε ένα σερί 9 μη νικηφόρων αγώνων, ανέβηκε στην 8η θέση με 34 βαθμούς