• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

10 March, 2023 - 00:18

Κόνφερενς Λιγκ: Προβάδισμα για Φιορεντίνα και Πόζναν, «μοιρασιά» σε Βέλγιο και Ελβετία

Βασιλεία - Σλόβαν Μπρατισλάβα 2-2

Στο «St.Jakob Park», Βασιλεία και Σλόβαν άξιζαν εξίσου την νίκη και αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, αφήνοντας την πρόκριση ανοιχτή για την ρεβάνς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο γήπεδο, δημιουργώντας τέσσερις καλές φάσεις στα πρώτα πέντε λεπτά και δικαίως βρήκαν δίχτυα στο έκτο λεπτό με τον Αμντούνι. Οι Σλόβαν, όμως, ισοφάρισε χάρι στην προσπάθεια του Μεντβέντεφ στο 17', η οποία ήταν και η πρώτη καλή στιγμή της στον αγώνα. Το γκολ αυτό δεν αποθάρρυνε τους Ελβετούς, που συνέχισαν να πιέζουν και ανέκτησαν το προβάδισμα με το γκολ του Ζεκίρι στο 40'. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ανταγωνιστικοί και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με το γκολ του Αμπουμπακάρι στο 70'. Οι δύο ομάδες είχαν αξιόλογες φάσεις εκατέρωθεν στα τελευταία είκοσι λεπτά, αλλά καμία δεν μπόρεσε να βρει το νικητήριο γκολ.

Φιορεντίνα - Σίβασπορ 1-0

Στο «Αρτέμιο Φράνκι», η Φιορεντίνα δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Σίβασπορ, την οποία ύπεταξε με 2-0.

Απόλυτα κυρίαρχη στο πρώτο μέρος η ομάδα της Τοσκάνης, η οποία δημιούργησε σωρεία απειλητικών φάσεων, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να παραβιάσει την εστία του Βουράλ, που πραγματοποίησε καίριες επεμβάσεις.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι «Βιόλα» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και ήταν πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας το πρώτο γκολ με τον Μπαράκ στο 69'. Οι Τούρκοι δεν έφθασαν ποτέ κοντά στο γκολ, αφού επικεντρώθηκαν κυρίως στο να κρατήσουν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, ενόψει και του επαναληπτικού αγώνα στην έδρα τους.

Γάνδη - Μπασακσεχίρ 1-1

Η Γάνδη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα της στο παιχνίδι και παραχώρησε ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μπασακσεχίρ.

Παρότι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, οι Βέλγοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Οκακά. Η εικόνα του παιχνιδιού, ωστόσο, δεν άλλαξε και στο 35' ο Εμμάνουελ Όρμπαν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο δεύτερο ημίχρονο, η επιθετική παραγωγή ήταν πενιχρή και το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Λεχ Πόζναν - Τζουγκάρντενς 2-0

Η Λεχ Πόζναν ήταν η καλύτερη ομάδα στην πρώτη αναμέτρηση και επικράτησε εύκολα με 2-0 της Τζουγκάρντενς.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απολάμβαναν την πλειονότητα της κατοχής και των ευκαιριών και άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Μίλιτς, ενώ οι Σουηδοί δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί. Μόλις μία προσπάθεια στον στόχο στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία ήταν το γκολ του Μαρτσβίτσκι στο 82'.