15 January, 2023 - 22:53

Λυτρώθηκε από την «βούλα» ο Παναθηναίκός στους «Ζωσιμάδες»

Τα … χρειάστηκε ο διπρόσωπος Παναθηναϊκός στους «Ζωσιμάδες» μέχρι να λυγίσει το εμπόδιο του ιδιαίτερα φορμαρισμένου ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 και να επανέλθει στον δρόμο των επιτυχιών, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα που γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι του «OPAPArena» από την ΑΕΚ με το ίδιο σκορ…

Οι «πράσινοι» άλωσαν την έδρα του «Άγιαξ της Ηπείρου» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπόραρ. Με τον Κουρμπέλη να κερδίζει την εσχάτη των ποινών από ανατροπή του από τον  Μορέιρα κι αφού έγινε η χρήση του VAR. Το «τριφύλλι» ήταν συντριπτικά καλύτερο ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε πέντε φάσεις για να σκοράρει, αλλά είτε αστόχησε είτε έπεσε πάνω σε ένα εκπληκτικό  Τσιντώτα, ο οποίος σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις επενέβη σωτήρια για την ομάδα του κρατώντας το  0-0!

Αρχικά στο 3’, όταν ο Παλάσιος πάσαρε στον επερχόμενο Βαγιαννίδη, που μοίρασε στον Βέρμπιτς, ο οποίος πλάσαρε για να διώξει ο Τσιντώτας. Στο 4’ ο γκολκίπερ του ΠΑΣ με υπερένταση έδιωξε μετά από λάθος απομάκρυνση του Παντελάκη, ενώ στο 29’ είπε «όχι» σε δυνατό σουτ του Βαγιαννίδη

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» θα μπορούσε ακόμη και να … κλέψει το «τρίποντο» από το ολέθριο λάθος του Σένκεφελντ αλλά ο Μπαλάν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στο 66’…

Τελικά, όμως, η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποδόθηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μορέιρα ανέτρεψε τον Κουρμπέλη, ο Σπόραρ ευστόχησε στο πέναλτι -που καταλογίστηκε με τη χρήση VAR- και τελικά έδωσε το πολύτιμο «διπλό» στην ομάδα του, φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα! Πλέον, ο Παναθηναϊκός παραμένει στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ με 45 βαθμούς έναντι 41, και επτά από τον τρίτο Ολυμπιακό που ανέβηκε στους 38 βαθμούς ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο.