Κωνσταντίνος Σταυρινός

14 January, 2023 - 16:50

Μάγκικη ανατροπή η Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Μάντσεστερ Σίτι 2-1( Γκρίλις 60', Φερνάντες 78', Ράσφορντ 82') Ένα ντέρμπι με τα όλα του, ένα ντέρμπι του Μάντσεστερ από τα παλιά κατόρθωσε να πάρει η Γιουνάιτεντ  απέναντι στην μεγάλη της αντίπαλο , που κακά τα ψέματα της είχε πάρει τον αέρα. Οι κόκκινοι διάβολοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 και μέσα σε 4 λεπτά έφεραν τούμπα ένα ματς, που μέχρι το 60' δεν είχε ουσία.  Το ματς Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό, τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν την κατοχή, χωρίς όμως να δημιουργούν. Η Γιουναιτεντ ναι μεν περίμενε τους πολίτες,  όμως αυτή ήταν που είχε τις δυο μεγαλύτερες ευκαιρίες του ημιχρόνου με τον Ράσφορντ που και στις δυο νικήθηκε από άμυνα και Έντερσον. Το δεύτερο ημιχρονο ξεκίνησε με ανάλογο τρόπο με την Σιτι όμως να ανεβάζει σαφώς απόδοση. Ο Γκουαρντιόλα έβγαλε τον Φόντεν, βάζοντας τον ανεβασμένο Γκρίλις ο οποίος και τον δικαίωσε. Στο 60 ακριβώς ο Ντε Μπρόινε περνάει έξοχα στην περιοχή των γηπεδούχων και σερβίρει με εξαιρετική σέντρα το γκολ στον Άγγλο άσσο, ο οποίος σκοραρε με καφαλιά εξ επαφής. Το παιχνίδι κυλούσε στα μέτρα της Σίτι, με την Γιουναιτεντ απλώς να περιμένει την ευκαιρία της στην κόντρα. Αυτή η ευκαιρία ήρθε στο 78'. Ο Άντονι περνάει μια μπαλιά προς τον Ράσφορντ, ο οποίος ήταν εμφανώς εκτεθειμένος, αλλά πολύ έξυπνα άφησε για τον καλυμμένο Φερνάντες και αυτός με όμορφο πλασέ νίκησε τον Έντερσον. Ο βοηθός αρχικά σήκωσε οφσάιντ, όμως κατόπιν συνεννόησης με τον διαιτητή, έδειξε σέντρα. Η Γιουναιτεντ στην δεύτερη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε μετά από μόλις 4 λεπτά,σκόραρε ξανά. Ο Γκαρνάτσο πάτησε περιοχή και με ένα όμορφο γύρισμα βρήκε τον Ράσφορντ που σκοραρε με πλασέ από κοντινή απόσταση. Η Σίτι από κει και έπειτα δεν βρήκε φάσεις, καθώς οι γηπεδούχοι έκλεισαν υπέροχα τους χώρους της άμυνας και διασφάλισαν μια νίκη που τους φέρνει στο μείον 1 από τους συμπολίτες, οι οποίοι βλέπουν σιγά σιγά την Άρσεναλ και τον τίτλο, να απομακρύνονται επικίνδυνα.