• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

14 May, 2023 - 11:30

Μένει η διαφορά μεταξύ Μπάγερν και Ντόρτμουντ, πλησιάζει τα «αστέρια» η Ουνιόν

Ακάθεκτη συνεχίζει η Μπάγερν, που έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Σάλκε, συντρίβοντας την με 6-0.
Οι Βαυαροί δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, με τον Μίλερ να ανοίγει το σκορ στο 21', τελειώνοντας όμορφα την ομαδική προσπάθεια της ομάδας του. Σύντομα ακολούθησε και το δεύτερο τέρμα, με τον Κίμιχ να μετατρέπει το πέναλτι που κέρδισε ο Μουσιάλα σε γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκοράρισμα ανάλαβε ο Σέρζ Γκνάμπρι, που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με δύο προσωπικά του γκολ, ενώ οι Τελ και Μαζράουι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου, γράφοντας το τελικό 6-0.

Στο κατώφλι των Βαυαρών εξακολουθεί να βρίσκεται η Ντόρτμουντ, που επικράτησε με 5-2 της Γκλάντμπαχ στο ντέρμπι των «Μπορούσια», κρατώντας στον ένα πόντο την διαφορά από την κορυφή.
Ο χορός των γκολ άνοιξε από νωρίς, αφού ο Μάλεν άνοιξε το σκορ στο πέμπτο λεπτό και ο Μπέλινχαμ διπλασίασε το προβάδισμα των Βεστφαλών στο 18'. Ακολούθησαν δύο γρήγορα τέρματα του Χάλερ, με την Ντόρτμουντ να «κλειδώνει» το τρίποντο από το πρώτο κιόλας ημιχρόνο.
Η Γκλάντμπαχ, βέβαια, βρήκε δύο γκολ μετά την ανάπαυλα με τους Μπενσαμπαϊνί και Στιντλ στο 75' και 85' αντίστοιχα, ωστόσο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.
Τελικά, ο Ρέινα έγραψε το τελικό 5-2 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους Βεστφαλούς να φτάνουν τους 67 βαθμούς.

Πολύτιμη νίκη και για την Ουνιόν Βερολίνου, που επικράτησε με 4-2 της Φράιμπουργκ και κρατάει πλέον στα χέρια της το εισιτήριο που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.
Οι Βερολινέζοι ήταν άπιαστοι στο πρώτο μέρος και πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ, με τον Μπέρενς να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό. Το «σφυροκόπημα» συνεχίστηκε με τον Σεράλντο Μπέκερ να αναλάμβανει δράση, βρίσκοντας δύο φορές δίχτυα στο 36' και το 38' αντίστοιχα.
Η Φράιμπουργκ, ωστόσο, δεν τα παράτησε και κατάφερε να βρει δύο γκολ, πρώτα με τον Γκαίτε στο 56' και έπειτα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρίφο στο 70'.
Το παιχνίδι έγινε ροντέο για λίγο, μέχρι το γκολ του Λαϊντούνι στο 80' να απλοποιήσει τα πράγματα και να δώσει τους τρεις πόντους στην Ουνιόν.