20 March, 2022 - 20:17

Με «ντόρτια» στα ημιτελικά του FA Cup η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε στην αρχή, αλλά τελικά επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας, επικρατώντας στην έδρα της Σαουθάμπτον με 4-1.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με τον Στέρλινγκ (5'), το ματς ήρθε στα ίσα με αυτογκόλ του Λαπόρτ (45'+), αλλά τελικά ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με πέναλτι στο 61ο λεπτό έδωσε τη λύση και στο 75ο λεπτό ο Φιλ Φόντεν και μετά ο Ριγιάντ Μαχρέζ (78') σφράγισαν την πρόκριση.

Νωρίτερα η Κρίσταλ Πάλας ήταν σαφώς ανώτερη, νίκησε εύκολα με 4-0 την Εβερτον στο Λονδίνο και πήρε κι αυτή άνετα την πρόκριση για τους ημιτελικούς.

Η ομάδα του Μαρσέλ Ντεσαγί είχε τον έλεγχο του ματς και έφθασε στη νίκη-πρόκριση με τα γκολ των Γκουέχι (25') και Ματετά (41')