Σπύρος Παράσχης

13 August, 2023 - 23:52

Με... αγγλικό αέρα υπέταξε την Λυών η Σταρσβούρ

Η πρώτη νίκη της σεζόν για τους ιδιοκτήτες της Τσέλσι ήρθε από εκεί που δεν το περίμεναν!

Η Στρασβούρ, την οποία αγόρασαν πρόσφατα οι ιδιοκτήτες των Λονδρέζων, έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην Λιγκ 1, επικρατώντας με 2-1 εντός έδρας της Λυών.

Οι «λιοναί» ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά ο κίπερ Σελς και το δοκάρι τους στέρησαν το γκολ. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση μετά την ανάπαυλα και κατάφεραν να προηγηθούν με την πρώτη τους προσπάθεια στον στόχο, χάρι στην έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπέλγκαρντ στο 63'.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Γάλλος χαφ έγινε από σκόρερ δημιουργός, δίνοντας την ασσίστ στον Μοτίμπα, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Η Λυών μείωσε στο 88' με τον Ταγλιαφίκο, κάνοντας τα τελευταία λεπτά «ροντέο», αλλά η Σταρσβούρ κράτησε το προβάδισμα και τους τρεις βαθμούς.