14 August, 2023 - 00:57

Με γκέλα η πρώτη της Μπαρτσελόνα στην Λα Λίγκα

Χωρίς ιδέες και χωρίς να ικανοποιήσει η Μπαρτσελόνα έμεινε στο απογοητευτικό 0-0 στην έδρα της Χετάφε, σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε 105 λεπτά!

Οι Καταλανοί είχαν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, δεν κατάφεραν, όμως, να μετατρέψουν την κατοχή σε κάποια καλή στιγμή. Η βραδιά τους, μάλιστα, έγινε ακόμη χειρότερη στο 42', όταν ο Ραφίνια αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για «αγκωνιά» σε αντίπαλο παίκτη.

Οι ισορροπίες επανήλθαν στο 57', όταν ο Μάτα της Χετάφε αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε. Ούτε τότε, όμως, μπόρεσαν οι «μπλαουγκράνα» να ξεκλειδώσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Τσάβι σίγουρα θα έχουν παράπονά από την διαιτησία, αφού στερήθηκαν πέναλτι στις καθυστερήσεις μετά από εξέταση του VAR. Ο Καταλανός τεχνικός, πάντως, θα είναι προβληματισμένος από την πρώτη εικόνα των ισπανικών πρωταθλητών.