2 April, 2023 - 16:25

Με ψυχή Πρωταθλητή ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον έβδομο τίτλο!

Χαρακτήρα Πρωταθλητή και τεράστια ψυχή έβγαλαν τα κορίτσια του Θάνου Νίκλα στον σημερινό τρίτο συναρπαστικό τελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό επικρατώντας με 87-83  κι έφεραν την Κούπα του Πρωταθλητή στον Πειραιά!

Σε μία αναμέτρηση … ακατάλληλη για καρδιακούς, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν τρομερή δίψα και φλόγα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν ακόμη και 20 πόντους διαφορά από έναν πολύ αποφασισμένο Παναθηναϊκό, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος έφτασαν στον θρίαμβο με 87-83 και μαζί την κατάκτηση του έβδομου Πρωταθλήματος στην ιστορία του τμήματος!

Κορυφαίες για τους θριαμβευτές οι Γκούσταφσον (22π, 8 ριμπ, 5 ασίστ), Αγιούσο (21π.) και Νικολοπούλου (13π, 11 ασίστ), ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν Χριστινάκη (19π, 10 ριμπ.), Αλεξανδρή (14π, 6 ασίστ) και Κάρτερ (14π.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει σαφώς πιο δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα με 8-2. Η Σταμολάμπρου μείωσε προσωρινά για τον Ολυμπιακό, αλλά οι «πράσινες» είχαν τρομερά ποσοστά ευστοχίας, φτιάχνοντας διψήφια διαφορά (6-16) για πρώτη φορά στο ματς, χάρη σε λεί απ της Κάρτερ. Η Γκούσταφσον μείωσε σε 21-30, ενώ η Νικολοπούλου με buzzer-beater τρίποντο διαμόρφωσε το 24-33 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε, φτιάχνοντας σερί 9-0 και εκτοξεύοντας την υπέρ του διαφορά στο +18 (24-42). Με την Γκούσταφσον να «τραβάει το κουπί» επιθετικά για τις γηπεδούχες, ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 10 (40-50), πριν οι φιλοξενούμενες πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13ών πόντων (42-55), έχοντας για μεγαλύτερο «όπλο» τους την τρομερή επιθετική τους παραγωγικότητα (18/23 δίποντα και 5/9 τρίποντα).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις Χριστινάκη και Πότερ να σκοράρουν για τον Παναθηναϊκό, κάνοντας το 42-59, ενώ η Παυλοπούλου με τρίποντο στη λήξη του χρόνου επίθεσης, έκανε το 45-64. Η Αγιούσο απάντησε άμεσα με δικό της τρίποντο, ενώ ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και έπειτα βελτιώθηκε κατακόρυφα σε επίθεση και άμυνα, παίρνοντας το μομέντουμ και φτιάχνοντας σερί 24-8, πλησιάζοντας σε «απόσταση αναπνοής» (69-72) με τη λήξη του δεκαλέπτου, χάρη σε ένα ακόμα τρίποντο της Αγιούσο, αυτή τη φορά σε νεκρό χρόνο!

Ο Ολυμπιακός έχασε τον ρυθμό τους στην επίθεση και δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε πόντο στα πρώτα 2 λεπτά της τέταρτης περιόδου, ενώ η Χριστινάκη με 5 συνεχόμενους δικούς της πόντους χάρισε ξανά «απόσταση ασφαλείας» στον Παναθηναϊκό (69-77). Ωστόσο, οι γηπεδούχες έσφιξαν ξανά την άμυνά τους, περνώντας μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (79-77), με σερί 10-0. Η Κάρτερ ισοφάρισε, αλλά η Σπυριδοπούλου έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 82-79, η Χριστινάκη μείωσε στον πόντο (82-81), αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του, επικρατώντας τελικά με 87-83 και πανηγυρίζοντας έξαλλα την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83