• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

11 March, 2023 - 21:51

Μονή πρώτη στην κορυφή η Μπάγερν μετά την γκέλα της Ντόρτμουντ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Σάλκε κατάφερε και πήρε τον πόντο από την Ντόρτμουντ, με το εκατοστό «Revierderby» να τελειώνει με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2.

Η Ντόρτμουντ ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος και έπειτα από σωρεία φάσεων πήρε το γκολ που της άξιζε με το μακρινό σουτ του Σλότεμπεργκ στο 38'.

Η ομάδα του Γκεζελκίρχεν βγήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά την σέντρα με τον Μπάτλερ. Οι δύο ομάδες είχαν εξίσου καλές φάσεις, αλλά η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που πέτυχε το επόμενο γκολ, με τον Γκερέρο να στέλνει την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας στο 60'. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με την βοήθεια και του κόσμου τους κατάφεραν να βρουν ξανά δίχτυα, με τον Κάραμαν να γράφει το τελικό 2-2 στο 79'.

Δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει η Ντόρτμουντ που μετρούσε μόνο νίκες μέσα στο 2023 πριν το παιχνίδι με την Τσέλσι. Έφτασε τους 50 βαθμούς, αλλά έμεινε δύο πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Από την μεριά της η Σάλκε παραμένει προτελευταία, έχοντας 20 βαθμούς, αλλά έχει αρκετές ελπίδες για να εξασφαλίσει την σωτηρία.

Μπάγερν Μονάχου - Άουγκσμπουργκ 5-3

Νωρίτερα, η Μπάγερν έκανε το χρέος της και κέρδισε την Άουγκσμπουργκ με 5-3 στο Βαυαρικό ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι ξάφνιασαν το κοινό του «Αλιάνζ Αρίνα» όταν προηγήθηκαν στο δεύτερο λεπτό με τον Μπερίσα. Οι παίκτες του Νάγκελσμαν, όμως, δεν τρόμαξαν διόλου και έφεραν τούμπα το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες. Αρχικά ο Κανσέλο ισοφάρισε στο 15', τέσσερα λεπτά μετά ο Παβάρντ έκανε το 2-1 και στο 35' ο Γάλλος χτύπησε ξανά για το 3-1 υπέρ της Μπάγερν. Οι φιλοξενούμενοι παρακολουθούσαν ανήμποροι καθώς ο Σανέ έγραφε το 4-1 στο 45ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, η Άουγκσμπουργκ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε με το πέναλτι του Μπερίσα στο 60'. Οι οποίες ελπίδες τους, όμως, εξανεμίστηκαν σύντομα, καθώς στο 74' ο Ντέιβις «καθάρισε» την νίκη για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καρντονά, αλλά ήταν πλέον αργά.

Στην 13η θέση η Άουγκσμπουργκ με 27 βαθμούς.

Λειψία - Μπορούσια Μοντσεγκλάντμπαχ 3-0

Όλη η σημαντική δράση εκτυλίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Γκλάντμπαχ έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 53', με τον Πλέα να βλέπει την εκτέλεση του να αποκρούεται από το Μπλάσβιχ. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και άνοιξαν το σκορ με τον Βέρνερ στο 57'. Στο 71' ήταν σειρά των «ταύρων» να κερδίσουν πέναλτι και ο Φόρσπεργκ δεν αστόχησα από την άσπρη βούλα, ενώ στο 80' ο Γκβαρντιόλ έγραψε το τελικό 3-0.

Με αυτήν την νίκη η Λειψία έφτασε τους 45 βαθμούς και αρχίζει να εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα. Στην δέκατη θέση η Γκλάντμπαχ με 30 βαθμούς, που φαίνεται πως δεν θα χρειαστεί να ανησυχήσει για τον υποβιβασμό.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Στουτγάρδη 1-1

Αλλοεξουδετερώθηκαν Άιντραχτ και Στουτγάρδη, μένοντας στο 1-1. Οι «αετοί» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 55' με τον Ρόντε, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν είκοσι λεπτά μετά με τον Μουμπά.

Χέρθα Βερολίνου - Μάιντς 1-1

Ίδιο σκορ και στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου ανάμεσα σε Χέρθα και Μάιντς. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Αγιόρκε στο 57', ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Ενγκακάμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18ο λεπτό.