• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).
Aγγελος Παγούνας

3 December, 2022 - 22:00

Μουντιάλ 2022: Επιβεβαίωσε τον όρο του φαβορί η Ολλανδία, 3-1 τις Η.Π.Α.

Σε ένα ματς που είχε γρήγορο ρυθμό, οι Ολλανδοί επικράτησαν των Η.Π.Α με 3-1 έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάμφρις (2 ασίστ, 1 γκολ) σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τους «16» περιμένοντας να μάθουν τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά από τον αγώνα της Αργεντινής με την Αυστραλία. Εκμεταλλεύτηκε το πρώτο μέρος Μπορεί η Ολλανδία να έθεσε τις βάσεις για την επικράτηση επί των Αμερικανών στο πρώτο μέρος, παρόλα αυτά η ομάδα των Η.Π.Α ήταν αυτή η οποία έριξε πρώτη την προειδοποιητική βολή. Μόλις στο 3’ ο Πούλισιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα για την ομάδα του όταν από το πουθενά βρέθηκε σε θέση βολής με τον Νόπερτ όμως να τον νικάει και να κρατά ανέπαφη την εστία για την ομάδα του. Η Αμερική πίεζε σε ψηλά μέτρα και αυτό έμελλε να βοηθήσει τους «Οράνιε» να βρουν χώρο στην αντεπίθεση. Ο Ντάμφρις ο οποίος ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φαν Χάαλ, σε μία προσπάθεια από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Ντεπάϊ εξ επαφής ευστόχησε με συρτό σουτ κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του στο 10ο λεπτό. Οι Ολλανδοί πήραν το προβάδισμα αλλά δε σταμάτησαν εκεί.Φάση καρμπόν και 2-0 στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνουΜετά το προβάδισμα, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε πάρα πολύ με τους παίχτες των Ηνωμένων Πολιτειών να δυσκολεύονται στην τελική προσπάθεια. Έτσι σε μια πανομοιότυπη φάση του πρώτου γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ντάμφρις ο οποίος βρέθηκε στο όριο της μεγάλης περιοχής, με άψογη πάσα γύρισε εκ νέου τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον Μπλιντ που ακολούθησε τη φάση, να πραγματοποιεί το 2-0 και να δίνει ισχυρό προβάδισμα στους Ολλανδούς. Προσπάθησαν οι Η.Π.Α αλλά δεν τα κατάφερανΣτο δεύτερο μέρος είδαμε έναν άλλο αγώνα. Ο ρυθμός του παιχνιδιού αυξήθηκε εξ αρχής με την ομάδα των Η.Π.Α να παρουσιάζεται πιο σοβαρή και με διάθεση να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Ράϊτ -ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι στο 67΄ στη θέση του Μακένι- ήταν ο εκφραστής της αντεπίθεσης για τους Αμερικανούς. Στο 75΄ σε μία ωραία κίνηση για τις Η.Π.Α έκανε κακό κοντρόλ σπαταλώντας μια μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Παρόλα αυτά ότι δε κατάφερε στο 75΄το έκανε ένα λεπτό αργότερα. Ο Πούλισιτς πάτησε στην περιοχή, έσπασε την μπάλα από τα δεξιά και ο Ράϊτ με μια ανορθόδοξη επαφή με την μπάλα, κατάφερε να της δώσει τα φάλτσα τα οποία χρειαζόταν ώστε να καταλήξει στα δίχτυα του Νόρπερτ και να αναπτερώσει τις ελπίδες της ομάδας του για Πρόκριση. Αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον MVP της αναμέτρησης. 3-1 ο Ντάμφρις και «ταφόπλακα» για τους ΑμερικάνουςΟι Η.Π.Α προσπάθησαν να πετύχουν το δεύτερο γκολ το οποίο θα τους κρατούσε μέσα στο παιχνίδι, παρόλα αυτά δε τα κατάφεραν. Έτσι τις ελπίδες τους για πρόκριση, ήρθε να κατακερματίσει πλήρως ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Μπλιντ βρέθηκε από τα αριστερά στο αντίπαλο τρίτο του γηπέδου και με μία πολύ όμορφη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντάμφρις έπιασε το σουτ, πραγματοποιώντας το 3-1 στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης και τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση-πρόκριση για την ομάδα του Φαν Χααλ, με τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Έτσι οι Ολλανδοί προκρίθηκαν στα προημιτελικά και περιμένουν τον νικητή του αγώνα Αργεντινή – Αυστραλία, για να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους.  Οι 11άδες των ομάδωνΟλλανδία: Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ (90+3' Ντε Λιχτ), Ντε Ρουν (46' Μπέργκβαϊν), Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ντάμφρις, Κλαασεν (46' Κουπμάινερς), Γκάκπο (90+3' Γκάκπο), Ντεπάι (83' Σίμονς) ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (75' Γέντλιν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον (90+2' Μόρις), Άνταμς, ΜακΚένι (67' Ράιτ), Μουσά, Γουεά (67' Άαρονσον), Πούλισικ, Φερέιρα (46' Ρέινα)