26 January, 2023 - 23:56

Μυθική ανατροπή για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην Ζαλγκίρις

Στον δρόμο των επιτυχιών επανήλθε ο Παναθηναϊκός θριαμβεύοντας της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ με το ευρύ 89-65 για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και βελτίωσε το ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα στο 8-13.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Το πρώτο όπου ο Παναθηναϊκός ήταν «προβληματικός» σε άμυνα  και επίθεση, δίνοντας τη δυνατότητα στους Λιθουανούς να πάνε στην ανάπαυλα με διαφορά 15 πόντων (27-42). Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι παίκτες του Ράντονιτς με απίστευτη ευστοχία από την περιφέρεια και με τον «μπροστάρη» Πάρις Λι που πέτυχε προσωπικό ρεκόρ επίτευξης πόντων (σ.σ. σταμάτησε στους 24) να κάνει πράγματα και θαύματα κλέβοντας μπάλες και σκοράροντας από την περιφέρεια προσπέρασε στο 35’ με 80-60 με ένα εντυπωσιακό σερί 53-18 και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη .

Ο Παναθηναϊκός για μια ακόμη φορά δεν μπήκε καλά στο ματς, δίνοντας δικαίωμα στην Ζαλγκίρις να ξεκινήσει με 5/5 εντός πεδιάς και να προηγηθεί πολύ νωρίς με +8 (4-12), το οποίο με δύο βολές του Σμιτς έγινε +10 (4-14). Ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας την απόδοσή του στην άμυνα βρήκε αιφνιδιασμούς, τρέχοντας ένα δικό του 9-0 δια χειρός Γουίλιαμς και Γουόλτερς για το 13-14. Οι Λιθουανοί απάντησαν με δικό τους 7-2 από Σμιτς και Μπιρούτις, πηγαίνοντας ξανά στο +6 (15-21), το οποίο έγινε και +7 με τρίποντο του Λουκοσιούνας, πριν ο Γκουντάιτις γράψει το τελικό 19-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα και τη δεύτερη περίοδο, δεχόμενος ένα γρήγορο 5-0 από Λεκαβίτσιους και Μπουτκεβίτσιους, το οποίο διαμόρφωσε το 19-29. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε με 4/4 βολές ένα μικρό επιμέρους σκορ φτάνοντας στο 23-29, πριν η Ζαλγκίρις απαντήσει και ξεφύγει μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ με 11 (23-34). Το πρόβλημα των ριμπάουντ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να ξεφύγει και με 14 (24-38), πριν ο Σμιτς γράψει με βολές το 27-42 που ήταν και το τελικό σκορ ημιχρόνου.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 5-0 με Γκουντάιτις και Λι, μειώνοντας στους 10 (32-42). Ο τελευταίος έδωσε το σύνθημα για την αντίδραση των «πρασίνων πετυχαίνοντας τρίποντο για το 37-45, πριν με ακόμα ένα μακρινό σουτ ο Καλαϊτζάκης γράψει το 40-45. Το ματς είχε αλλάξει μορφή και ο Ντουέιν Μπέικον με ένα ακόμη τρίποντο μείωσε στους 3 (47-50), πριν με δύο βολές φέρει το ματς στον πόντο (51-52). Ο Λι ήταν σε φοβερή κατάσταση και με σουτ από τα 6.75 έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά (54-52), πριν ο Γουόλτερς μετά από κακλή κυκλοφορία γράψει το 60-56, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 64-58.

Το απίθανο διάστημα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν Γκουντάιτις και Γουόλτερς έφεραν πρώτη φορά τους «πράσινους» σε διψήφια διαφορά (69-58). Η Ζάλγκιρις είχε παραδόσει πνεύμα, με Λι, Πονίτκα να ευστοχούν σε νέα τρίποντα που έστειλαν τον Παναθηναϊκό και στους 20 (80-60), με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65