Nίκος Ζαραϊδώνης

29 January, 2023 - 00:48

Νίκες για Ιντερ και Αταλάντα

Στη Serie A Αταλάντα και Ίντερ πήραν σημαντικά τρίποντα απέναντι στη Σαμπντόρια και Κρεμονέζεγια τη συνέχεια του πρωταθλήματος, στην ισοπαλία έμειναν οι Έμπολι και Τορίνο για την 20η αγωνιστική της Ιταλίας.

Η Αταλάντα πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη και σκαρφάλωσε στην 4η θέση με έναν αγώνα περισσότερο. Η Αταλάντα προηγήθηκε στον αγώνα με τον Γιοακίμ Μέλε στο 42ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι σφράγισαν και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο  57ο λεπτό με τον Αντεμόλα Λούκμαν παίρνοντας έτσι 3 σημαντικούς βαθμούς.

Η 2η Ίντερ πέρασε απ την Κρεμονέζε με 1-2 και πλέον με αγώνα περισσότερο ειναι στο +2 από τη Μίλαν. Η Κρεμονέζε προηγήθηκε στον αγώνα μόλις στο 11ο λεπτό με τον Ντέιβιντ Οκερέκε, η Ίντερ απάντησε 10 λεπτά αργότερα με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να κάνει το 1-1 στο 21ο λεπτό. Στο 2ο ημίχρονο και στο 65ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες πετυχαίνει και 2ο τέρμα στον αγώνα γράφοντας και το τελικό σκορ του αγώνα.

Έμπολι και Τορίνο έδωσαν θέαμα στον κόσμο με το σκορ του αγώνα να σταματάει στο 2-2. Στο 37ο λεπτό οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με τον αμυντικό τους τον Σεμπαστιάνο Λουμπέρτο. Το 2ο ημίχρονο είχε συγκινήσεις, η Έμπολι διπλασιάζει τα τέρματα της στο 65ο λεπτό με τον Ραζβάν Μαρίν, η Τορίνο ανεβασε απότομα στροφές στο τελευταίο 10ο λεπτό του αγώνα πετυχαίνοντας 2 γκολ στο 82' και στο 85' αντίστοιχα, ο Σαμουέλε Ρίτσι έδωσε το "σύνθημα" σκοράροντας και τα 2 γκολ της Τορίνο δίνοντας της τον βαθμό της ισοπαλίας στο "παρα 5"