Κωνσταντίνος Σταυρινός

4 February, 2023 - 00:26

Νίκησε και κυνηγάει η Άντερλεχτ!

Νίκη με 0-2 μέσα στην έδρα της Οστάνδης πήρε η Άντερλεχτ, η οποία τρέχει να σώσει ό,τι σώζεται από την φετινή σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο ματς, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό άλλωστε ξεκλείδωσαν το παιχνίδι με γκολ του Μουρίγιο στο 32'. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν πίεση και απόδοση και απείλησαν περισσότερο την Άντερλεχτ, η οποία όμως άντεξε και στο τέλος βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Ντράιερ στο 89'. Η Άντερλεχτ πήγε στους 31 βαθμούς και συνεχίζει να κυνηγάει την 8αδα, σε μία απογοητευτική σεζόν για τους 34 φορές πρωταθλητές Βελγίου.