Nίκος Ζαραϊδώνης

13 March, 2023 - 01:26

Νίκη για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο πρωτάθλημα και τώρα Άρσεναλ.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε μία ξεκούραστη νίκη απέναντι στην Μποαβίστα για την 24η αγωνιστική της "PRIMEIRA LIGA"Στον αγώνα λοιπόν η Σπόρτινγκ ήταν από την αρχή ως το τέλος η κυρίαρχη του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά μάλιστα είχε 2 μεγάλες φάσεις με τον Γιουσέφ Τσερμίτι να βλέπει στο 1ο λεπτό τον τερματοφύλακα της Μποαβίστα να του λέει όχι έπειτα απο κεφάλια, και στο 13ο λεπτό να σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία έπειτα απο έξοχη πάσα να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω απο το αριστερό δοκάρι. Το γκολ δεν άργησε να έρθει και στο 17ο λεπτό ο Νούνο Σάντος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους έπειτα απο κλέψιμο με ένα καταπληκτικό τελείωμα ραμπόνα! Έπιασε ένα φοβερό απευθείας σουτ που πήγε στην πάνω δεξιά γωνία, στο δοκάρι και μέσα. Τα "Λιοντάρια" συνέχισαν να πυρπολούν την εστία του Ραφαέλ Μπρακάλι και στο 43ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους μετά από αυτογκόλ του Σαλβαντόρ Άγκρα ο οποίος προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα μετά από μια σέντρα, αλλά δυστυχώς για την ομάδα είδε τη μπάλα να πηγαίνει στην αριστερή γωνία της εστίας του. Στο 2ο ημίχρονο τόσο η Σπόρτινγκ Λισαβόνας όσο και η Μποαβίστα "έριξαν" τους ρυθμούς τους, η Σπόρτινγκ κράτησε τη κατοχή της μπάλας μέχρι να φτάσουμε στο 90+3 με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν και 3ο τέρμα με την αλλαγή τον Παουλίνιο να "σέρνει" ουσιαστικά τη μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση έπειτα από πάσα του Ρικάρντο Εσγκάιο κάνοντας το τελικό 3-0 για την ομάδα του. Η βαθμολογία μετά τον αγώνα της Σπόρτινγκ με την Μποαβίστα:1. Μπενφίκα (65)2. Πόρτο (57)3. Μπράγκα (55)4. Σπόρτινγκ Λισαβόνας (50) 5. Γκιμαράες (40) 6. Αρούκα (37) *μία αγωνιστική λιγότερη 7. Κάζα Πία (35) 8. Ρίο Άβε (30)9. Μποαβίστα (30)10. Τσάβες (29)11. Βιζέλα (29)12. Ζίλ Βισέντε (29)13. Φαμαλισάο (27) *μία αγωνιστική λιγότερη 14. Πορτιμονένσε (26)15. Εστορίλ (22) 16. Μαρίτιμο (16)17. Πάσος Φερέιρα (15)18. Σάντα Κλάρα (15)       Νίκος Ζαραϊδώνης