Nίκος Ζαραϊδώνης

4 February, 2023 - 00:01

Νίκη θριάμβου για την Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέτυχε μία τεράστια νίκη που την εκτοξευσαι στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέναντι στην Κάντιθ με πρωταγωνιστή τον Οϊάν Σανθέτ! Στο πρώτο 10 λεπτό του αγώνα η Κάντιθ με δύο μεγάλες  ευκαιρίες μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 8ο λεπτό με τον Τέο Μπονγκοντά από την άκρη της μεγάλης περιοχής να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι και 2 λεπτά αργότερα ο Γκονζάλο Εσκαλάντε με απευθείας σουτ εντός της μικρής περιοχής πάνω στο δεξί δοκάρι. Οι "Βάσκοι" άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Οϊάν Σανθέτ ο οποίος με ένα σουτ εντός της περιοχής, η προσπάθεια του κάπου βρίσκει και γράφεται το 1-0. Η Κάντιθ συνέχισε με την ίδια πίεση και στο 25ο λεπτό ο Γκονζάλο Εσκαλάντε βρίσκει χώρο μέσα στη περιοχή για να πάρει τη ασσίστ του Μπράιαν Οκάμπο για το 1-1. Σε ένα τόσο εκρηκτικό δεν έλειπαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα με τον διαιτητή να "κιτρινίζει" τον Γιούρι Μπερτσίτσε στο 30ο λεπτό. Η οικοδεσπότες διπλασίασαν τα τέρματα τούς 5 λεπτά αργότερα με τον Οϊάν Σανθέτ να σκοράρει απο κοντινή απόσταση. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν καταιγιστική στο 1ο μέρος και στο "φινάλε" αυτού ο Γεράι Άλβαρεθ να ξεφύγει απ'τα μαρκαρίσματα και να παίρνει τη κεφάλια γράφοντας το 3-1 στο πίνακα του σκορ. Στο 2ο ημίχρονο τώρα το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ίδια ένταση και στο 57ο λεπτό ο Γιούρι Μπερτσίτσε δέχεται 2η κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται από το παιχνίδι. Στο 75ο λεπτό η Αθλέτικ Μπιλμπάο δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της και ο Νίκο Γουίλιαμς έδωσε την ασίστ στον Οϊάν Σανθέτ ο οποίος πετυχαίνει χατ τρικ! Τα νεύρα από μεριάς φιλοξενούμενων δεν έλειψαν και στο 84ο λεπτό ο Λουίς Χερνάντεζ  σημειώνεται στο μπλοκάκι του Βαλεντίν Πιζάρο. Τα  λεπτά δεν ήταν αρκετά ώστε η Κάντιθ "μαζέψει" τα ασυμάζευτα και η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε μία νίκη θριάμβου φτάνοντας τη Ράγιο Βαγιεκάνο στη 7η θέση της βαθμολογίας με πλέον αγώνα παραπάνω.     Νίκος Ζαραϊδώνης