Λάζαρος Γκουγιάννος

12 February, 2023 - 12:38

Νίκη στην παράταση για Heat και Kings, εξαιρετικοί Embiid και Jokic

Πλούσιο για ακόμα ένα ξημέρωμα ήταν το πρόγραμμα του ΝΒΑ με 9 παιχνίδια.

Στο Brooklyn της Νέας Υόρκης, οι 76ers πέρασαν νικηφόρα από την έδρα των Nets με 98-101 με τον Embiid να προσθέτει άλλη μια εκπληκτική εμφάνιση σκοράροντας 37 πόντους με 13 ριμπάουντ. Ένας ακόμα Center που συνεχίζει τις φοβερές εμφανίσεις είναι ο Jokic ο οποίος σημειώνοντας το 20ο του triple double για φέτος (30π/16ρ/10α) βοήθησε τους Nuggets να φτάσουν στην νίκη εναντίων των Hornets με 105-119.

Νίκη στην παράταση 103-107 πέτυχαν οι Heat στην έδρα των Magic με τον Herro να είναι καθοριστικός με 23 πόντους ενώ Butler και Vincent σημείωσαν 22 και 20 αντίστοιχα. Εύκολες νίκες των Wizards και Hawks, οι πρώτοι απέναντι στους Pacers με 127-113 με τον Beal να σκοράρει 32 πόντους ενώ θετικός ήταν και ο Porzingis σημειώνοντας double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι δεύτεροι απέναντι στους Spurs με 125-106 με τον Hunter και Young να πετυχαίνουν αμφότεροι 24 πόντους.

Χάρη στην εξαιρετική 4η περίοδο και στους 29 πόντους του Mitchell, οι Cavaliers έφτασαν σε μια δυσκολη νίκη απέναντι στους Bulls με 97-89. Στο Madison Square Garden, ο Brunson ήταν φανταστικός με 38 πόντους ενώ 31 πέτυχε και ο Randle βοηθώντας τους Knicks να επικρατήσουν εναντίων των Jazz με 126-120.

Στα τελευταία δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν με ομάδες της δυτικής περιφέρειας, οι Lakers, με τους 26 πόντους του Schröder έφτασαν σε μια νίκη ανάσα για την είσοδο στα playoffs απέναντι στους Warriors. Τέλος, ο αγώνας της βραδιάς διαδραματίστηκε στο Sacramento, εκεί που Kings νίκησαν τους Mavericks με 133-128, ενώ το ματς πήγε και στην παράταση με το σκορ ισόπαλο 114-114. Πρωταγωνιστής της βραδιάς ο Fox με 36 πόντους ενώ σημαντική βοήθεια προσέφερε και ο Sabonis με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.