Γρηγόρης Καρυώτης

6 May, 2023 - 21:59

Νικητής αλλά παραμένει δεύτερος ο Ατρόμητος!

Ο Ατρόμητος στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για φέτος, υποδέχθηκε το Παναιτωλικό για την 6η αγωνιστική των Playouts, με τους Περιστεριώτες να βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας έπειτα από το διπλό του ΟΦΗ στο Περιστέρι τη προηγούμενη αγωνιστική με σκορ 2-3, ενώ ο φιλοξενούμενος Παναιτωλικός βρίσκεται στη πέμπτη θέση, μαζί με Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα και ήθελε έστω το βαθμό της ισοπαλίας, στη μάχη για τη παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.Του Γρηγόρη ΚαρυώτηΣτο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πάτησαν το ίδιο δύνατα στον αγωνιστικό χώρο, με το Παναιτωλικό να εκδηλώνει πρώτος επίθεση και τον Ατρόμητο να ακολουθεί με δική του αντεπίθεση,  χωρίς ωστόσο να καταφέρει καμία ομάδα να προκαλέσει κάποιο πλήγμα στον αντίπαλο με το καλημέρα. Το μεγαλύτερο μέρος στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους, που  απειλούσαν συνεχώς με ευκαιρίες για κάποιο τέρμα και τους Αγρινιώτες να κάνουν με τη σειράτους κάποιες ευκαιρίες για γκολ κι εκείνοι αντίστοιχα. Στο 30' τελικά οι γηπεδούχοι θα ανοίξουν το σκορ με τον Αγκιμπόυ Καμαρά, όταν ο Κεσχρίντα επιχείρησε σέντρα σούτ, η μπάλα πέρασε και ο επιθετικός από τη Νέα Γουινέα βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και ακούμπησε τη μπάλα για να κάνει το 1-0. Στο 36' λεπτό αναγκαστική αλλάγη για το Παναιτωλικό, με το τραυματία Αποστολάκη να παραχωρεί τη θέση του στο Ντουάρτε. Ο Παναιτωλικός πέτυχε τέρμα στις καθυστερήσεις (90'+2') όμως το γκολ δε μέτρησε ποτέ, καθώς ο Μλάντεν βρισκόταν σε θέση οφσάϊντ. Έπειτα και το πέρας του τρίτου λεπτού έξτρα χρόνου, ο διαιτητής της αναμέτρησης κύριος Τσέτσιλας έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με τους Περιστεριώτες να βρίσκονται με 1-0 μπροστά στο σκορ.Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πάτησαν το ίδιο δυνατά με το πρώτο και δημιούργησαν προυποθέσεις για δεύτερο τέρμα, εξ' αρχής στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54' τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 1-1, με το Μόρσεϊ να κάνει κεφαλιά και το Μπρανέσκου να αποσοβεί στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Έν συνεχεία απάντηση με εξίσου χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με σουτ του Αγκιμπού Καμαρά εντός μεγάλης περιοχής που κατέληξε άουτ (55'). Οι Αγρινιώτες πήραν τη σκυτάλη και στο 63' ακόμη μια τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση, με το Χουάνπι να μη μπορεί να στείλει με σουτ εντός περιοχής τη μπάλα στα δίχτυα και στο 65' απάντηση των γηπεδούχων με μια ακόμη μεγάλη χαμένη ευκαιρία με το συνήθεις ύποπτο Αγκιμπόυ Καμαρά, για να κάνει το 2-0 και να τελειώσει το ματς. Στο 80' αναγκαστική αλλαγή και για τον Ατρόμητο, με το τραυματία Οικονομίδη να παραχωρεί τη θέση του στον Έρλινγκμαρκ. Στο 81' η μεγαλύτερη φάση της βραδιάς με το Καρέλη να βγαίνει στη πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, να βρίσκεται στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και να στέλνει με σουτ τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπρανέσκου. Οι Περιστεριώτες τελικά θα καταφέρουν να κλειδώσουν τη νίκη στο 85' με το Κλωναρίδη να κερδίζει τον Ανέστη κάνοντας το 2-0. Ο κύριος Τσέτσιλας παρά τις αρκετές διακοπές στο ματς υπέδειξε μόνο 3' λεπτά καθυστερήσεων, στα οποία χωρίς να αλλάξει κάτι, ο Ατρόμητος πήρε μεγάλη νίκη αλλά παρέμεινε στη δεύτερη  θέση των Playouts, λόγο της ισοπαλίας ανάμεσα σε ΟΦΗ και Ιωνικό στη Κρήτη (2-2).Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:Ατρόμητος:(Κ.Κόλμαν) Μπρανέσκου, Κεσχρίντα, Χατζησαϊας, Μαυρομμάτης, Αθανασίου, Γκονζάλεθ, Οικονομίδης(Έρλινγκμαρκ 80'), Α.Καμαρά (Φριντζόνσον 87'), Κωτσόπουλος (Τζαβίδας 87'), Ρομπάϊγ(Ροτάριου 67'), ΚλωναρίδηςΠαναιτωλικός:(Γ.Αναστασίου) Ανέστης, Αποστολάκης (Ντουάρτε 36'), Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης, Μλάντεν, Μπουζούκης (Ντίαζ 46'), Ξενιτίδης (Κολοβός 61'), Μόρσεϊ(Καρέλης 74'), Χουάνπι, Πέδρο