Σπύρος Παράσχης

18 February, 2023 - 13:55

Οι «συνήθεις ύποπτοι» έκαναν την δουλειά για την Νάπολι

Με τους Κβαρατσέλια και Οσιμέν να σκοράρουν ξανά, η Νάπολι επικράτησε άνετα εκτός έδρας με 2-0 της Σασουόλο και συνέχισε το νικηφόρο σερί της.

Στο δωδέκατο λεπτό, ο Γεωργιανός πήρε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από την μεσαία γραμμή, κάλυψε αρκετά μέτρα και με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κονσίλι. Στο 33', ο Οσιμέν έφυγε πίσω από την άμυνα των γηπεδούχων και από δύσκολη γωνία έγραψε το 0-2. Η Σασουόλο, ωστόσο, προσπάθησε να απαντήσει και δημιούργησε απειλητικές φάσεις, όμως η άμυνα των «Παρτενοπέι» λειτούργησε άριστα. Στο δεύτερο μέρος, το σκορ δεν άλλαξε, με τον Σιμεόνε να έχει ένα ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Νάπολι βρίσκεται πλέον 18 βαθμούς μακριά από την δεύτερη θέση και έχει και τα δύο χέρια στο σκουντέτο. Από την άλλη, η Σασουόλο έμεινε στην 15η θέση με 24 βαθμούς.