• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).
Μάνια Ζαχαριουδάκη

8 April, 2023 - 19:37

Tags:

ΟΦΗ από τα παλιά!

OΦΗ και Λαμία αναμετρήθηκαν σήμερα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» ενόψει της 3ης αγωνιστικής των play out της Super League, όπου ο ΟΦΗ «καθάρισε» τη Λαμία  με 4-1.   Το παιχνίδι: Επιθετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ κάνοντας την πρώτη του απειλή στο 2' με τον Ντίγκο, όπου ο τερματοφύλακας της Λαμίας πρόλαβε να αποκρούσει στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 6΄ο Γκαραβέλης έκανε κακή έξοδο, ο Ντίγκο βρήκε κενό χώρο και είχε την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν κατάφερε να σουτάρει, καθώς έχασε την ισορροπία του βρισκόμενος μέσα στην μικρή περιοχή. Η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση και στο 14ο λεπτό ο Βέργος έκανε επικίνδυνο γέμισμα μέσα από την περιοχή με στόχο τον Μαρτίνες, αλλά ο Μανδάς σε δεύτερο χρόνο μπλόκαρε την μπάλα. Στο 20' οι φιλοξενούμενοι μετά από φάουλ που κέρδισαν άνοιξαν το σκορ με τον Μαρτίνεζ, ο οποίος βρήκε τη μπάλα στρωμένη μέσα στην περιοχή μετά από την εκτέλεση του φάουλ από τον Ντε Βιντσέντι και άνοιξε το σκορ για την Λαμία. Οι Κρητικοί θέλησαν να απαντήσουν στη Λαμία και στο 29' ο Ντίγκο έκανε τη σέντρα όμως όμως η κεφαλιά του Μπάκιτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Άλλη μία καλή τελική για τον ΟΦΗ έγινε στο 39' όπου ο Νέιρα έκανε την κεφαλιά από τη σέντρα του Διαμαντή όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε. Στο 42' οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν με τον Ντίγκο ο οποίος επέμεινε και τελικά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με ωραίο συρτό σουτ στην κλειστή γωνία. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση για τα καλά και ανέτρεψαν το σκορ μέσα σε τρία λεπτά με τον Μεγιάδο ο οποίος έκανε το 2-1 στο 44'. Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε στο ματς ο ΟΦΗ και στο 2ο ημίχρονο. Στο 46΄ο Ντίγκο έκανε πάσα στον Νέιρα μέσα από την περιοχή, όμως το σουτ του  ήταν άστοχο. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και πιο πιεστικοί από το πρώτο. Στο 58΄ο Ντίγκο έκανε ωραίο απευθείας σουτ όμως μάζεψε ο κίπερ της Λαμίας. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να βγουν ξανά στην αντεπίθεση και στο 64' ο Βέργος απείλησε την περιοχή του Μανδά με σουτ στα όρια της μικρής περιοχής, όμως ο τερματοφύλακας των Κρητικών έκανε εξαιρετική επέμβαση. Ο Ντίγκο επέμεινε στο να σκοράρει κι' άλλο γκολ όμως ο Γκαραβέλης δεν του άφηνε περιθώρια, αφού στο 71΄ ο Γάλλος φορ του ΟΦΗ μετά από βαθιά μπαλιά του Τοράρινσον, κατέβασε την μπάλα στην περιοχή, σούταρε και ο Γκαραβέλης έδιωξε σε κόρνερ.  Οι «ασπρόμαυροι» φουριόζοι έκαναν το 3-1 με τον Τοράλ στο 79' λίγο μετά την είσοδο του στο ματς, ο οποίος με ωραίο πλασέ υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή από το παράλληλο γύρισμα του Λάρσον.,είδε τη γωνία του Γκαραβέλη ανοικτή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 84' ο Γιον Τοράλ «έγραψε» το 4-1 για τον ΟΦΗ, έπειτα από όμορφο πλασέ μετά από γύρισμα του Μοσκέρα.   Συνθέσεις: ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Πασαλίδης (Γιοχού 85'), Ντιουσέ (Φελίπε 67'), Νέιρα (Τοράλ 67'), Ντίγκο (Μοσκέρα 79'), Βούρος, Διαμαντής, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Μπάκιτς Λαμία: Γκαραβέλης, Λερόι (Μεντίνα 63'), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Ντε Βιντσέτι (Τόσιτς 63'), Σιμόν, Τζανδάρης (Μπεχαράνο 63'), Μαρτίνεζ, Βέργος (Μανούσος 77'), Νιούνιες, Καραμάνος (Σαραμαντάς 63')