• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).
Nίκος Ζαραϊδώνης

15 April, 2023 - 02:36

Πάλεψε αλλά λύγισε στη Σερβία ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε απο την Παρτιζάν στο "Stark Arena" σε ενα ματς χωρίς βαθμολογική σημασία για τους πράσινους που παρά τη διαφορά 18 πόντων στη 2η περίοδο γνώρισαν την ήττα (83-81) στο φινάλε της regular season. Το τριφύλλι στη προτελευταία θέση, κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης η Παρτιζάν στα play offs. Ο Παναθηναϊκός κυνήγησε το διπλό στο Βελιγράδι παρά το αδιάφορο βαθμολογικό ενδιαφέρον, όμως η ομάδα του Ομπράντοβιτς και τον Τζέιμς Νανάλι να βάζει το σουτ της βραδιάς στα "32.9" για το τέλος χαρίζοντας τη νίκη στην Παρτιζάν με (83-81). Έτσι ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε μια ακόμη ήττα τη φετινή χρονιά τερματίζοντας στη προτελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης σε συνδιασμό με την τιμωρία -2 νικών απο την Euroleague νωρίτερα μέσα στην ημέρα. Το τριφύλλι από εδώ και πέρα θα έχει μόνο της αγωνίστηκες υποχρεώσεις της Basket League.Η Παρτιζάν η οποία τερμάτισε 6η στη regular season της Euroleague θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στα προημιτελικά της διοργάνωσης με μειονέκτημα έδρας. Ο αγώνας:Ο Παναθηναϊκός ήταν καλος στην επίθεση στο πρώτο 10λεπτο και μόλις στο 4' είχε την διαφορά με το μέρος του (6-10) χωρίς αυτό να κρατάει για πολύ, η Παρτιζάν αντέδρασε με τους ψηλούς της και μέχρι το 8' πήρε προβάδισμα (18-17). Ο Μάριους Γκριγκόνις αποτέλεσαι μεγάλο πρόβλημα για τους Σέρβους και με ένα μίνι σερί, Παναθηναϊκός και Παρτιζάν ήταν στους 8 πόντους διαφορά (18-26 στο 10').Στη 2η περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και το +18 (20-38 στο 16') αλλά ο Κέβιν Πάντερ ήταν εκεί για να δώσει τις λύσεις για την ομάδα του έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έτσι Παναθηναϊκός και Παρτιζάν πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο +6 για τους πράσινους (39-35 στο 20').Στη 3η περίοδο η Παρτιζάν ανέβασε στροφές βάζοντας δύσκολα στο τριφύλλι αλλά ο Ντουέιν Μπέικον δεν "μάσησε" και με αυτόν στην εξίσωση του αγώνα έμειναν μπροστά στο σκορ (46-49 στο 25'). Το καλάθι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό (58-66 στο 30') δίνοντας προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.Στο ματς τότε μπήκε και ο κόσμος της Παρτιζάν οι οποίοι είχαν γεμίσει το Stark Arena και στο 35' μετά από ενα τρίποντο του Ντάντε Έξουμ το σκορ είχε φτάσει (73-72 στο 35'). Σε ενα ματς ροντέο ο Τζέιμς Νανάλι σκόραρε ένα τρίποντο μετά απο λάθος των πράσινων για το +2 των γηπεδούχων (83-81) στο 32.9 πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός παρόλο που είχε την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη - γόητρο αλλά ο Μπέικον μετά απο χαμένο κάρφωμα και ο Ματέους Πονίτκα με χαμένο τρίποντο χαράμισαν την ευκαιρία με την Παρτιζάν να φτάνει στη νίκη (83-81).Σκορ περιόδων: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81. Τελική κατάταξη Euroleague:1. Ολυμπιακός (24-10)2. Μπαρτσελόνα (23-11)3. Ρεάλ Μαδρίτης (23-11)4. Μονακό (21-12)5. Μακάμπι Τελ Αβίβ (20-14)6. Παρτιζάν (19-14)7. Ζαλγκίρις Κάουνας ( 19-15)8. Φενερμπαχτσέ (19-15)9. Μπασκόνια (18-16)10. Ερυθρός Αστέρας (17-17)11. Αναντολού Εφές (17-17)12. Αρμάνι Μιλάνο (15-19)13. Βαλένθια (15-19)14. Βίρτους Μπολόνια (14-20)15. Μπάγερν Μονάχου (11-23)16. Άλμπα Βερολίνου (11-23)17. Παναθηναϊκός (9-23) * -2 νίκες τιμωρία 18. Βιλερμπάν ( 8-26) Ζευγάρια play offs:Ολυμπιακός - ΦενέρμπαχτσεΜπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις ΚάουναςΡεάλ Μαδρίτης - ΠαρτιζάνΜονακό - Μακάμπι Τελ Αβίβ.   Νίκος Ζαραϊδώνης