Aγγελος Παγούνας

14 January, 2023 - 01:13

Πάρτυ τίτλου για τη Νάπολι, σκόρπισε την Γιουβέντους με 5-1 και φορτσάρει για το Σκουντέτο!

Η Νάπολι είχε επικρατήσει της Γιουβέντους στις τρεις τελευταίες φορές που την υποδέχτηκε στο «Αρμάντο Μαραντόνα» και ήθελε άλλη μία για να ισοφαρίσει το καλύτερο ρεκόρ της έναντι στη «Γηραιά Κυρία». Τελευταία φορά που το είχε καταφέρει αυτό, ήταν την περίοδο 2007-2011.Ιδανικο ξεκίνημα για τη ΝάπολιΣτα του αγώνα τώρα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από νωρίς. Μόλις στο 14ο λεπτό, ο Πολιτάνο έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Κβαρατσχέλια έπιασε το γυριστό το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σέζνυ, παρόλα αυτά ο Οσιμέν ήταν στη σωστή θέση, πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στο άλλωτε «Σαν Πάολο». Η Γιουβέντους προσπαθούσε να αντιδράσει και θα μπορούσε να τα καταφέρει αν το σουτ του Ντι Μαρία δεν είχε βρει στο δοκάρι στο 21ο λεπτό. Η Νάπολι δε σταματιόταν και κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα. Σε ένα γέμισμα στην περιοχή για τον Οσιμέν, ο Μπρέμερ μπερδεύτηκε στο μαρκάρισμα πάνω στον Νιγηριανό, με τον τελευταίο να πασάρει ιδανικά για τον «Κβαραντόνα» και με ήρεμο πλασέ εντός περιοχής να γράψει το 2-0. Έψαχνε αντίδραση στο ημίχρονο και τη βρήκεΗ Γιουβέντους ήταν ήδη στα σκοινιά και έψαχνε το γκολ που θα της έδινε ψυχολογική ώθηση στο ημίχρονο και θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, πράγμα το οποίο κατόρθωσε στο 41΄. Ο Ντι Μαρία βρέθηκε στα όρια της μεγάλης περιοχής και σε μια προσπάθεια να αλλάξει την μπάλα και μετά από αλεπάλληλες κόντρες, βρέθηκε σε θέση βολής και νίκησε τον Μέρετ με αριστερό πλασέ, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.Όργια στο β΄ ημίχρονο και δυνατό μήνυμα τίτλουΤο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια παράσταση για τους οπαδούς που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόνο δέκα λεπτά για να σκοράρουν ξανά στο παιχνίδι. Στο 55΄ ο Ραχμάνι με σουτ-βολίδα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έγραψε το 3-1. Οι Κβαρατσχέλια και Οσιμέν δε σταματήσαν να τρυπάνε την άμυνα της Γιουβέντους και μετά από δική τους συνεργασία προήλθε το 4-1. Η Νάπολι έκλεψε ψηλά μετά από λάθος -ξανά- του Μπρέμερ, ο Γεωργιανός έκανε υποδειγματική σέντρα και βρήκε τον Οσιμέν ο οποίος ξανά με κεφαλιά, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο μάτς, διαστάσεις τις οποίες έμελλε να κορυφώσει ο Ελμάς. Μετά από πάσα του Ντι Λορένζο, πάτησε περιοχή και με ωραία προσποίηση και τελείωμα, έκανε το 5-1. Η Νάπολι πραγματοποίησε ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι, η ήττα από την Ίντερ δε την πτόησε καθόλου και απέδειξε περίτρανα πως φέτος είναι η χρονιά της. Η Γιουβέντους έδειξε ξανά προβληματική με τις λάθος επιλογές από την αρχή της χρονιάς, να επισημαίνονται διαρκώς σε όλα τα επίπεδα. Επικράτησε κατά κράτος και στους πάγκους ο Σπαλέτι εναντίον του Αλέγκρι που μοιάζει ανήμπορος να δώσει κάτι απρόβλεπτο στην ομάδα του καθώς του έχουν στοιχήσει επίσης και οι απουσίες.  Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Μάριο Ρουί (70′ Ολιβέρα), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (79′ Ντομπελέ), Πολιτάνο (46′ Ελμάς), Κβαρατσχέλια (89′ Λοσάνο), Οσιμέν (79′ Ρασπαντόρι). Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο (73′ Ιλινγκ-Τζούνιορ), Μπρέμερ, Αλεξ Σάντρο, Κιέζα, ΜακΚένι, Λοκατέλι (56′ Παρέδες), Ραμπιό (83′ Σουλέ), Κόστιτς, Ντι Μαρία (73′ Μιρέτι), Μίλικ (56′ Κιν).