22 November, 2023 - 20:30

Πέρασε από το Άργος ο Ολυμπιακός

Συνέχεια στην απολύτως νικηφόρα πορεία που διαγράφει, τη φετινή σεζόν, σε όλες τις διοργανώσεις έδωσε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π./Ομίλου Ξυνή. Ο Θρύλος επικράτησε άνετα με 27-20 του Διομήδη στο Άργος, για την 9η αγωνιστική της Handball Premier και έκανε το «οκτώ στα οκτώ» στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ενώ πήρε μεγάλη ώθηση από τον κόσμο του, που έδωσε δυναμικά το «παρών» στην έδρα του Διομήδη. Παράλληλα, αυτή ήταν η 11η νίκη σε ισάριθμα ματς σε όλες τις διοργανώσεις, σε Ελλάδα και Ευρώπη, για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στρέφουν την προσοχή τους στην πρώτη μάχη των «32» του EHF European Cup, με αντίπαλο την MRK Trogir, που θα πραγματοποιηθεί στην Κροατία, το Σάββατο (25/11, 19:00).

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία από την αρχή!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο 4-1 με τον Μιχαηλίδη πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου. Ο Σλίσκοβιτς με τρία διαδοχικά τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-2, υπέρ του Θρύλου μέχρι το 15’ και ο Κάβσιτς διαμόρφωσε στη συνέχεια το 10-2. Το σερί των Πειραιωτών σταμάτησε στα 18:55, με τον Διομήδη να σκοράρει δυο φορές και να μειώνει σε 4-10. Ο Βίντα στο 22’ απάντησε για τον Ολυμπιακό γράφοντας το 4-11, με τον Μοντόρο να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να σημειώνει το 5-12 (26’) και το 5-13 (27’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-13, όμως ο Σάββας με ωραία προσπάθεια στο 29ο λεπτό σημείωσε το 6-14 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 7-14.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε ο Θρύλος και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας. Με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, ο Κάβσιτς έγραψε το 10-19 και ο Τζηράς ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά γράφοντας το 10-20 στα 41:15.  Μετά το 11-21 που ακολούθησε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-21 και στη συνέχεια σε 15-22, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 15-23 και τον Μιχαηλίδη το 16-24. Ακολούθησε το τέρμα του Τσιγαρίδα 6΄λεπτά πριν τη λήξη για το 17-25 και στον υπολειπόμενο χρόνο ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 27-20!

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 1-5, 2-7, 3-10, 5-12, 7-14 (ημχ.), 9-17, 10-18, 11-21, 13-22, 17-25, 20-27

Διομήδης (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας 5, Αναστασίου 5, Τσάκαλος, Τσέλιος, Τσερλετσκι 1, Τσακουρίδης 1, Ασβεστάς 3, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστακίδης, Μανθος 1, Μπεκιάρης, Καρκαγκέλης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σάλεμ 2, Στεφανίτσης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 5, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 3

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/5-0/0